Medvedia olympiáda


valo webAKO BOLO, ČO BOLO

Medvedia olympiáda

Peter VALO

V tlači sa objavila správa, že v Jelšave poškodil medveď včelín. Pri tamojších Slovenských magnezitových závodoch stretli medvedicu s mláďatami. V okolí mesta sa pohybuje medveď, ktorý má podľa odhadov poľovníkov tri roky a hľadá si svoje teritórium. Miestny rozhlas vyzval občanov, aby boli pri prechádzkach opatrní. Poškodený včelár si môže uplatniť náhradu škody spôsobenú chráneným živočíchom. Primátor Jelšavy Milan Kolesár sa vyjadril: „Ostáva nám len dúfať, že medveď si nájde svoje vlastné územie a prirodzená plachosť ho odradí od ďalších návštev blízko ľudí.“ Primátorovo dúfanie sotva uspokojí obyvateľov mesta, ani ich nezbaví strachu prejsť sa po lese. Každý Jelšavčan totiž vie, že sa medvede v okolitých lesoch vyskytujú dlhodobejšie a každý má svoje teritórium. Ak príde ďalší, musí si ho vytvoriť tam, kde neprekáža inému, teda bližšie k mestu.

Pred pár rokmi bola nemecká a rakúska tlač plná ochranárskych článkov o medveďovi Brunovi, ktorý putoval z jednej krajiny do druhej. Keď sa im zazdalo, že začína byť nebezpečný, tak ho zastrelili. Vo Švajčiarsku nedávno odstrelili ďalšieho. V Rakúsku, v Nemecku a vo Švajčiarsku sú ľudia dôležitejší ako predátor. U nás je to opačne. Na tatranských turistických chodníkoch nie je nijakou zvláštnosťou stretnúť medveďa. A keď ho nestretnete tam, tak príde za vami priamo pred chatu alebo hotel. Ochranári tvrdia, že všetko zapríčiňujú zle uzatvorené kontajnery, z ktorých medveď vyberá zvyšky potravy. Tí, čo veci rozumejú, vedia, že hladný medveď zodvihne nos, zavetrí a najskôr zachytí vône, ktoré do diaľky vysielajú digestory hotelových kuchýň. Na ceste k nim sa medvede zatiaľ uspokojili s kontajnermi. Ak boli dobre uzatvorené, tak ich aspoň rozmlátili. Ak sa ich v budúcnosti nepodarí rozmlátiť, tak sa môžu za zdrojom pachu vybrať ďalej. Vyvaliť nejaké dvere na chate im nemusí robiť problém.

V rôznych príručkách nám odporúčajú, že sa pred medveďom ochránime, keď budeme v lese hluční. Máme chodiť ovešaní zvončekmi, rapkáčmi a podobnými rárohami. Mestskí policajti vo Vysokých Tatrách zistili, že si medvede zvykli už aj na delobuchy. Teória, podľa ktorej je medveď plaché zviera a človeku sa zväčša vyhne, je prežitkom. Znalec Pavlovovho reflexu vám povie, že ak medveď po dlhodobejšom tréningu začuje zvonček, začnú mu pracovať slinné žľazy a poteší sa, že sa mu blíži potrava. Medveď dávno rozšíril svoje teritórium na kontajnery, salaše, vysadené polia a okraje miest.

V poslednom čase sa vážne uvažuje o zimnej olympiáde na Slovensku. Zabúda sa pri tom, že medvede naháňajú strach už i v husto obývaných lokalitách Vysokých aj Nízkych Tatier. Len tak mimochodom, olympiády sa zvyknú končiť koncom februára. V tom čase sa budia medvede zo zimného spánku. Sú hladné, nervózne a ak to pôjde takto ďalej, ich rozširujúce sa teritórium pravdepodobne obsiahne celé naše veľhory. Čo urobíme, ak ich globálne otepľovanie v roku 2022 prebudí ešte skôr...?

Odborníci odporúčajú ako ochranu pred medveďom americké paprikové spreje. Jeden stojí vyše 50 eur. Ak bude počet medveďov pribúdať týmto tempom, navrhujem, aby si každý ku vstupenke na olympiádu povinne zakúpil protimedvedí sprej a absolvoval školenie ako s ním zaobchádzať. Ak to odmietne, mal by podpísať reverz, že vstupuje do našich veľhôr na vlastné riziko. A nedajboh, že by medveď napadol, poranil alebo nebodaj zabil niekoho z prominentných zahraničných pretekárov či funkcionárov. Keď zahraničné poisťovne začnú vymáhať odškodné, tak Slovensko utrpí namiesto veľmi pochybného zisku z olympiády obrovskú stratu.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.