Miklošov zázračný volebný prútik

dlhová kríza 2 štvorecBRATISLAVA (Tibor B. HAČKO) - V politickom chaose a búrlivých protestoch proti korupčným praktikám SDKÚ-DS sa podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš – mimochodom jeden z hlavných aktérov kauzy Gorila – sa nechal počuť o úspechoch vlády Ivety Radičovej. Za rok znížila deficit verejných financií o 3,5 percenta HDP oproti roku 2010. Ako je to ale v skutočnosti s ekonomickými úspechmi vlády poznačenej škandálmi, nekalými finančnými tokmi a zbedačovaním obyvateľov Slovenska?

Podľa jeho vyjadrení sa hospodárenie štátu s verejnými financiami SR skončilo v roku 2011 s deficitom 4,6 percenta hrubého domáceho produktu, čo je výrazný pokles v porovnaní s 8,1 percentami v roku 2010. Plánovaný deficit bol na úrovni 4,9 percenta. Úspora 0,3 percenta. V absolútnom vyjadrení teda o 262 miliónov eur menej. Tak toto je ten úspech!?

  • ZADLŽENÁ KRAJINA

Ide o sumu, nad ktorou by síce zajasalo každé ministerstvo resp. krajská samospráva, avšak v porovnaní s „darom“, 500 miliónov eur, ktorý mal pán minister pripravný pre svojich priateľov z finančnej skupiny snažiacej sa sprivatizovať zdravotníctvo, je to len polovica. S ďalšími 300 miliónmi eur pripravenými za dokončenie kontraktu, len tretina. V skutočnosti sa podstata úspory skrýva v zastavení finančných zdrojov práve tým, ktorí to najviac potrebujú. Tajomstvo sa skrýva tiež v  zaujímavej interpretácií štatistických výsledkov. Ministrovi financií predložené výsledky okamžite stáli za to, aby zvolal tlačovú besedu. Kauzou Gorila pošramotený imidž jeho strany potrebuje ako zázračný prútik podobné vyhlásenia. Reálne dosiahnutý deficit štátneho rozpočtu v roku 2011 bol teda 3,186 miliardy eur. Minister však pozabudol informovať, že počas jeho krátkych 18 mesiacov ministrovania nás stihol zadlžiť 3krát rýchlejším tempom. Zadĺženie krajiny stihol zvýšiť o 3,6 miliardy eur a dosiahol tak hodnotu ročného výberu všetkých daní!   Napriek prijatému zákonu o rozpočtovej disciplíne sa Slovensko už dnes nebude vedieť vymaniť vlastnými silami z dlhovej služby. Ani pri dosiahnutí vyrovnaného rozpočtu nie sme schopní radikálne zvrátiť zadlženie našej krajiny.

  • DAŇOVÉ REZERVY

Ministerstvo financií nespravilo žiadny krok smerom k zvýšeniu výberu daní, kde máme najväčšie rezervy. Daňové príjmy boli o 86 miliónov eur nižšie, ako predpokladal rozpočet. Nerealizoval sa ani predaj emisií vo výške 100 miliónov eur, čo by pre Slovensko znamenalo malé svetlo v tuneli. Predaj emisií je pritom rutinnou burzovou záležitosťou. Ďalším negatívnym vplyvom na deficit bola vyššia štátna útrata, z ktorej 136 miliónov eur sa vyplatilo železničným spoločnostiam v rámci ich revitalizácie (!!!). A ako býva zvykom, hneď sa začalo rozprávať o ich privatizácii. Na Slovensku je to jednoducho tak. Vládnuce garnitúry – bez rozdielu straníckej príslušnosti – ozdravovali choré segmenty slovenského hospodárstva za peniaze daňových poplatníkov. Netrvalo dlho a následne ich privatizovali v prospech zahraničných investorov. Toto by pokojne mohla byť ďalšia samostatná kapitola korupčnej kauzy Gorila.

  • VIAC NEZAMESTNANÝCH

Na ozdravení verejných financií sa podľa I. Mikloša až 86 percentami podieľalo konsolidačné úsilie na strane o výdavkoch. Mierne pozitívne prispeli aj vyššie príjmy, ktoré sa na konsolidácii podieľali vlažnými 14 percentami. Vyššie príjmy pochádzajú z dividend podnikov s majetkovou účasťou štátu, Fondu národného majetku SR vo výške 85 miliónov eur a vo väčšej úspore Sociálnej poisťovne, ktorá ušetrila viac ako 163 miliónov eur. Poisťovňa, ktorá je zodpovedná za zvyšovanie životnej úrovne občanov mimo pracovného pomeru, dôchodcov, študentov, žien na materskej dovolenke ušetrí na položkách, ktoré títo občania právom očakávajú. Mohli byť vyplatené sociálne štipendiá vo výške 20 eur pre každého študenta (aj stredoškolského) počas 20 mesiacov! Alternatívne mohol byť zvýšený materský príspevok všetkým ženám počas 5 rokov. To by boli kroky smerujúce k podpore vedomostnej a demografickej politiky štátu... Nestalo sa, len privatizácia bola zaujímavá.

Na pozadí úspechov dosluhujúcej vlády stojí ako výkričník nárast miery nezamestnanosti, ktorú minulý mesiac zaznamenali všetky kraje na Slovensku. Najviac sa v poslednom mesiaci roka zvýšila v Nitrianskom kraji na 13,27 percenta. Nasleduje Trenčiansky kraj s nárastom o 0,33 percenta na 9,95 percenta. V Banskobystrickom kraji posledný mesiac minulého roka vzrástla o 0,32 percenta na 19,83 percenta! Miera evidovanej nezamestnanosti v decembri minulého roka medzimesačne vzrástla o 0,26 percenta na 13,59 percenta. Na konci vlaňajška tak bola najvyššia od júla 2004, keď dosiahla 13,65 percenta! Medziročne sa miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac zvýšila o 1,13 percenta. Počet uchádzačov o zamestnanie schopných ihneď nastúpiť do práce dosiahol v poslednom mesiaci vlaňajška 362 428 osôb.

  • POKORNÝ NÁROD

Hodnotiac v kontexte prácu vlády Ivety Radičovej musíme mať veľmi zmiešané pocity a musíme len ticho žasnúť nad pokorou Slovákov pri prijímaní podpásových úderov. Jedným z nich je aj v roku 2011 zvýšenie cien plynu a cien za dodávku tepla o 7 percent, keď naopak Slovenský plynárenský priemysel dostal od ruskej firmy Gazprom na nákup zemného plynu zľavu 20 percent. Ruskí analytici zníženie ceny pre Európu zdôvodnili poklesom ceny plynu na svetových trhoch. Kde je v tom logika?

                                                                                                       Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.