SLOVO O SLOVENSKU, SNN 2012_5

Maroš SMOLEC

Maroš Smolec 1Slovensko sa tvári ako parlamentná demokracia. Volebný systém má síce svoje muchy – zdá sa však, že je demokratický. Problém sa vynára vo volebnej kampani a v rovnosti šancí. Štartovacia línia by mala byť pre všetky politické strany rovnaká. Bez rozdielu. Prebiehajúca predvolebná kampaň dokazuje, že to tak nie je. Politici hľadajú trhliny v zákone. Už mesiac platí politické hnutie enormne drahé sponzorské odkazy pred vysielaním filmov v súkromných televíziách.

 Najskôr tým porušili zákon. Aj ďalšie strany lákajú voličov z bilbordov skôr, akoby mali. Je smutné, že práve politici hľadajú „skulinky“, už pred tým, ako nás budú zastupovať, konajú nad rámec zákona.

Nečudujme sa, že keď zasadnú do vládnych kresiel, stanú sa z nich „gorily“. Roky potom zhromažďujú nekalými spôsobmi zdroje na prilepšenie si vlastného súkromia a na chod straníckych centrál. Ako prezrádza spis Gorila, nejde pritom o tisíce eur, ale o desiatky miliónov (!!!). Nová politická strana s novými ľuďmi, ktorí sa snažia skazenej spoločnosti nastaviť zrkadlo, sa nepresadí. Nemá zdroje. Sila peňazí zatlačí ich slová do tmy. Na slovenskom politickom Olympe rotujú rovnakí politici. Ak ich aj voliči pošlú do politického dôchodku, objavia sa na kandidátnej listine iného zoskupenia. Čo na tom, že zradili ideály alebo ideológiu? Sú to stále tie isté tváre, lebo za nimi stoja stále tie isté, zatiaľ neviditeľné „gorily“. Do marcových volieb kandiduje najviac nových politických strán. Ale sú i nové tváre – skutočne novými? Odkiaľ by neznáme hnutie získalo stovky tisíc eur na spomínanú reklamnú kampaň...

A ak nie je možné chorú spoločnosť vyliečiť evolučnými krokmi, otvára sa priestor pre radikálne riešenia. Bratislava už bola toho svedkom minulý týždeň. Bezpečnostné sily od sviečkovej manifestácie v roku 1988 – pokiaľ ma pamäť neklame – prvýkrát použili na rozvášnených demonštrantov vodné delá. Kam to na Slovensku spejeme!?

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.