Most – od spolupráce k strašeniu


Balogh OtoPOZNÁMKA

Oto BALOGH

Pred pár dňami som naďabil v poštovej schránke na septembrové číslo straníckych novín Híd, ktoré vydáva toho času opozičná parlamentná strana Most – Híd. Mesačník v maďarsko-slovenskej jazykovej mutácii priniesol aj príspevok z pera Tibora Bastrnáka, poslanca parlamentu, podpredsedu Výboru NR SR pre zdravotníctvo a zdravotníckeho experta tejto strany.

Pod titulkom Obchod storočia – alebo zavedenie systému jednej zdravotnej poisťovne prináša bývalý člen SMK a dlhoročný niekdajší primátor Komárna, pôvodným povolaním lekár gynekológ, svoj pohľad na zámer vlády zaviesť systém jednej zdravotnej poisťovne. Autor stavil skôr na strašenie a konštruovanie katastrofických scenárov. Pomáha si pritom aj slovníkom, ktorým glorifikuje výsledky súkromných zdravotných poisťovní, a súčasne nenecháva na vláde ani nitku suchú: ,,Robert Fico odhodlane kráča leninskou cestou, čo potvrdzuje aj skutočnosť, že v mene ľudu likviduje systém viacerých poisťovní v zdravotníctve. Napriek hlasitému zdôvodňovaniu tohto kroku musíme dať občanom Slovenska na vedomie, že tento krok ich bude materiálne veľmi bolieť, keďže jediný možný spôsob uskutočnenia tohto plánu je spätné odkúpenie poisťovní.“ Nevedno, či je pán poslanec frustrovaný zo skutočnosti, že jeho strana v parlamente derie opozičné lavice, alebo sa obáva toho, že v prípade zavedenia jednej štátnej poisťovne bude mať problém s preplácaním výkonov v niektorej z jeho dvoch ambulancií. Systém jednej poisťovne podľa neho nevytvorí pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti korektné trhové podmienky a zatlačí do úzadia záujmy pacientov, na ktorých bude štát šetriť najviac. ,,Vláda si týmto plánom robí nielen vlastný biznis z peňazí občanov, ale kladie aj vážne prekážky zlepšeniu zdravotnej starostlivosti. Je veľmi zlou správou pre občanov Slovenska, že terajšia vláda uvrhne trhovú súťaž o roky (desiatky rokov?) dozadu a zahatí rozvoj zdravotnej starostlivosti, čo si vypijeme my občania,“ konštatuje v závere.

Rešpektujúc právo pána poslanca na vlastný názor a vlastné videnie problému, ktorý mu nedá spať, žiada sa dodať k tomu pár viet. Z daní občanov sa v slovenskom zdravotníctve doteraz uskutočnila vízia súkromných poisťovní – z verejných zdrojov si urobili vlastný biznis, ktorý vynáša. Hovoriť o trhovej súťaži v podmienkach, keď nikto z účastníkov neponúka nadštandard a pacienti čakajú v poradovníkoch bez ohľadu na to, či sú poistencami súkromnej či štátnej poisťovne, je trúfalosť. Rovnako ako tvrdenie, že súkromným poisťovniam ležia záujmy pacientov na srdci viac ako poisťovni štátnej. Ani všemocný trh nepriniesol zmenu. Aj preto čakáme na zlepšenie zdravotnej starostlivosti už dvadsať rokov.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.