Na Lomnickom štíte je ambasáda Slnka


VŠIMLI SME SI

Majestátny Lomnický štít (2 632 m) je nepochybne jedným z najznámejších a najpopulárnejších vrchov Vysokých Tatier. Horský masív z ramien trojhrannej skalnej pyramídy, ktorá vysoko prevyšuje okolie, vysiela nižšie hrebene. Kedysi ho volali Dedo a Spišiaci ho považovali za najvyšší vrch Tatier.

V 18. storočí dolovali na jeho severných svahoch štyri generácie kežmarských Fábryovcov malachit a striebro v nádeji, že objavia zlato. Prvý turistický výstup vykonal v roku 1793 anglický cestovateľ Robert Townson z Malej Studenej doliny. Vtedy barometrickým meraním zistil takmer presnú výšku Lomnického štítu, keď uviedol 2 633 m. Zimné výstupy sú známe od roku 1891. Verejnosti je štít prístupný od roku 1940 visutou lanovkou z Tatranskej Lomnice, čím sa stal najnavštevovanejším tatranským vrcholom. Stanica lanovky na končiari je spojená s priestormi astronomického a meteorologického pracoviska.

Na štíte sídli aj Veľvyslanectvo Slnka s pôsobnosťou pre celú planétu Zem. Vzniklo v októbri 2010 s tým, že slnko patrí všetkým ľuďom, ale akési pomyselné veľvyslanectvo má len na najvyššie obývanom mieste Slovenska. Posolstvom zakladateľov bola myšlienka, že nikto na zemi nemôže vlastniť slnko, ale každý môže darovať slnečné lúče tomu, koho má rád. Samozrejme, ide o humanitné posolstvo, ktoré nemá nič spoločné s vedeckou činnosťou Astronomického ústavu SAV, ktorý tiež pôsobí na Lomničáku. Práve pred začatím letnej sezóny montéri upravovali hornú plošinu budovy, ktorú v jej pôvodnej podobe projektoval ešte architekt Dušan Jurkovič. Astronomické pozorovania slnečnej koróny budú ďalej prebiehať aj s pomocou nových zariadení. Tie umiestnia do konštrukcie tak, aby neboli ohrozované počasím, ktoré je na štíte často kruté nielen k astronómom a meteorológom, ale aj k technickému vybaveniu.

(rka)



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.