Národné matičné slávnosti 2012


Logo-MaticaPOZVÁNKA

Národné matičné slávnosti odštartujú 7. júna v Martine vernisážou Matica slovenská 1863 – 2013 a sú súčasťou Roka Matice slovenskej. V programe Veniec víťazov, ktorý bude v evanjelickom kostole na Memorandovom námestí, vyhlásia organizátori výsledky celoslovenskej súťaže Matičná esej.

Na 15. júna sa pripravuje Deň otvorených dverí Matice slovenskej ako súčasť tradičných Turčianskych slávností folklóru (15. – 17. júna). Slávnostné vyvrcholenie Národných matičných slávností bude 7. júla v priestoroch martinského amfiteátra. V pestrej palete sú zahrnuté vystúpenia folklórnych súborov z celého Slovenska, vrátane Lúčnice, orchestra Zlaté husle a Babjakovcov. Vo večernom galaprograme sa predstavia aj hudobné skupiny Gladiátor, Desmod, Dara Rolins a ďalší. Slávnosti sú už tradične spojené s mnohými sprievodnými akciami – napr. ukážky a výučba tradičných ľudových remesiel, ľudový workshop, ukážky historického šermu, ukážka historických vozidiel, razenie mincí s logom MS, prezentácia matičnej a vydavateľskej činnosti, tvorivé dielne, Matičná kvapka krvi a podobne. Zároveň sa bude konať verejná zbierka na záchranu hradu Krásna Hôrka. Slávnosti ukončí v nedeľu 8. júla slávnostná bohoslužba a svätá omša. Pamätný deň Matice slovenskej bude posledným podujatím Národných matičných slávností 4. augusta. Všetky podujatia sú prístupné verejnosti bezplatne. V Slovenských národných novinách 23 uverejníme kompletné komuniké prijate na trnavskej konferencii.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.