Národniari


POZNÁMKA

Národniari

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

Predsedníctvo SNS už v zápisnici o uznesení z 10. januára 2013 vzalo na vedomie „informáciu o vážnej ekonomickej situácii SNS a úverovom vzťahu voči Privat banke“. Súčasťou zápisnice je konštatovanie, že predsedníctvo berie na vedomie informáciu o skutočnosti, že úverový vzťah zabezpečí čestný predseda strany Ján Slota. V zápisnici je aj informácia, podľa ktorej strane poskytol pôžičku vo výške 31 tisíc eur jej súčasný predseda Andrej Danko. Tieto informácie však Danko nepotvrdil s odôvodnením, že ide o interné záležitosti strany.

„Myslím si, že stoštyridsaťdvaročná strana by mala mať väčší majetok ako dva počítače a dve autá,“ vyhlásil predseda SNS Andrej Danko ešte 25. marca a dodal, že účtovníctvo SNS je a bolo pod kontrolou ministerstva financií. Bývalý predseda Slota sa však rozhodol minúť všetky peniaze na kampaň a v tom je jeho zodpovednosť. Okrem iného v roku 2014 sa SNS končí prenájom straníckej centrály na Šafárikovom námestí v Bratislave. Danko nie je zástancom jej kúpy, hľadá iné priestory, ktoré by si SNS prenajala.

Nuž, vynára sa tu náznak toho, že ekonomické problémy SNS a ich riešenie je spojené s osobou bývalého dlhoročného predsedu strany a neskôr čestného predsedu Jána Slotu. Lenže ide skutočne iba o ekonomické záležitosti? Nie je to náhodou aj o tom, že Slota (ktorý sa vždy prezentoval ako dosť radikálny konzervatívec, čo sa týka postoja SNS pod jeho vedením k mnohým otázkam) usúdil, že jeho nástupca Danko vedie stranu inde, ako bolo jeho želaním, a začal Dankovi do predsedníctva pretláčať svoje vízie? Ak by chcel Slota stranu vrátiť k smerovaniu a spôsobu verejného pôsobenia podľa svojich predstáv, bolo by logické, že súčasný predseda sa proti tomu ohradí. Možno až tak, že Slota bude zo strany „odídený“... Azda teda ozaj nešlo len o ekonomiku... Aspoň čiastočne sa veci zrejme roztočili, a tak rýchlo aj pohli pre rozdielne názory bývalého a súčasného predsedu na koncepčné záležitosti.

Preto vyhlásenie A. Danka, že k osobe J. Slotu sa už nebude vyjadrovať, krátko po vylúčení bývalého predsedu zo strany, vyznieva dosť zvláštne. Nemal by súčasný predseda SNS trpezlivo vysvetľovať svoje postoje? Aj k osobe či ku konaniu bývalého predsedu. Nebol taký radikálny krok predsedníctva voči J. Slotovi pre stranu kontraproduktívny práve v čase, keď sa jej začali dvíhať preferencie? Je možné, že s bývalým predsedom odíde aj časť voličov SNS? Má radikálny krok predsedníctva znamenať akúsi očistu strany? Ak áno, tak očista od čoho? Pozná A. Danko obsah otvoreného listu, ktorý Ján Slota poskytol médiám? Aké prípadné kroky by mohol bývalý predseda strany podniknúť proti rozhodnutiu predsedníctva? Otázok je dosť. Budú aj odpovede?

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.