Naši tiež chcú stimuly, aké dostávajú cudzinci


Veľkorysými úľavami zahraničným investorom vláda ohrozuje slovenských producentov
 

 Na jednej strane heslá o samoregulovaní trhu, na druhej jeho výrazná deformácia. Aj to je možné, ak príliš nadbiehame zahraničným investorom a nezohľadňujeme pri tom boj o prežitie domácich podnikateľských subjektov. A keď už rozdávame stimuly, potom všetkým rovnako!

Získanie zahraničného investora sa u nás už tradične spája s nie celkom pravdivou ekonomickou propagandou. Ako politická Soták V.trofej sa totiž vníma pompézne oznámenie, že prídu investície za toľko a toľko miliónov, že bude toľko a toľko nových pracovných príležitostí. Že to môže znamenať zánik domáceho producenta či stavebnej organizácie aj s pracovnými miestami, o tom sa už takou slávou nehovorí. V závere novembra schválila vláda investičné stimuly pre rakúsky subjekt Gallai & Wolf. Rozhodla, že mu poskytne tri milióny eur na výstavbu produkčného závodu v Klenovci. Lenže rovnaká produkcia nášho Doprastavu a s ňou vyše pol stovky zamestnaneckých miest sa tak dostali okamžite do stavu ohrozenia.
„Je možné, aby vláda dotovala konkurenčné zahraničné firmy a prispievala tak k likvidácii vlastných firiem?“ zareagoval na stimuly pre rakúsku firmu predseda predstavenstva Doprastavu Ivan Šesták. Tento nepochopiteľný postup, dalo by sa povedať podraz, zastavil až prezident Ivan Gašparovič. Zahraniční investori sú na Slovensku podľa predstaviteľov Klubu 500, teda tých slovenských vlastníkov a spoluvlastníkov spoločností zamestnávajúcich viac ako 500 zamestnancov, dlhodobo „neuveriteľne“ zvýhodňovaní pred domáci podnikateľmi. „Je preto potrebné, aby boli nastavené rovnaké podmienky pre domácich aj zahraničných investorov,“  s takýmto apelom sa nedávno pred novinármi v Bratislave obrátil na vládu predseda Klubu 500 a generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, a. s., Vladimír Soták.

„Klub 500 víta príchod takých zahraničných investorov na Slovensko, ktorí vytvárajú pracovné miesta a znižujú nezamestnanosť v zaostalých oblastiach, ktorí prinášajú technológie, čo na Slovensku nie sú. Považuje však za neprípustné, aby vláda podporovala takmer päťdesiatpercentnou štátnou pomocou príchod investora, ktorý má na Slovensku svojho priameho konkurenta,“ týmto vyhlásením slovenskí podnikatelia žiadajú vládu o ochranu vlastnej výroby a vlastných zamestnancov. Vladimír Soták si na stretnutí s novinármi naozaj nedával obrúsok pred ústa: „Ak by mali takéto praktiky pokračovať, minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) by mal zvážiť, či je v stave robiť také rozhodnutia, ktoré sú na prospech Slovenska, na prospech slovenských zamestnávateľov a zamestnávateľov všeobecne. Toto, čo si dovoľujú štátni úradníci, je jednoducho nehoráznosť, smrdí to obrovskou korupciou,“ vyhlásil.

  • TO SA KOMUSI PODNIKÁ!

Na Slovensku pôsobí napríklad firma, ktorá v rôznych fomách štátnych stimulov dostala (od nás všetkých) dotáciu na obstaranie dlhodobého majetku vo výške 51 175 000 eur, daňové prázdniny v sume 18 725 000 eur a príspevok na pracovné miesta vo výške 5 000 000 eur.  Na jedno pracovné miesto tak táto firma získala toľko, že jedného zamestnanca má doslova zadarmo 9 rokov a 8 mesiacov. Po uplynutí tejto lehoty hneď ako vznikne potreba z vlastného platiť zamestnancov, presťahuje firma svoj závod niekam inam, kde bude zas vyrábať „zadarmo“. Dostal niekedy nejaký slovenský výrobca od štátu možnosť nezaplatiť za vlastných zamestnancov mzdu a odvody k nej za vyše 9 rokov?
V júni minister hospodárstva Juraj Miškov na stretnutí s predstaviteľmi Americkej obchodnej komory oznámil, že jeho rezort sa bude usilovať o úplné zrušenie poskytovania stimulov veľkým investorom. Vláda však v novembri odobrila poskytnutie investičných stimulov pre deviatich investorov. Na svoje projekty dostanú od štátu v rôznych formách pomoc vo výške takmer 45,8 milióna eur. Takto získané jedno pracovné miesto stojí štát 27 tisíc eur. Pri bežných mzdách na úrovni okolo 500 eur na zamestnanca to znamená, že cudzí hospodársky subjekt  „má zadarmo“ pracovníka na 54 mesiacov. Naozaj je namieste otázka, kedy štát svojmu vlastnému podnikateľovi zaplatil zamestnanca na 4,5 roka?

  • ŽIADAJÚ ROVNOVÁŽNY PRÍSTUP

Slovenskí podnikatelia žiadajú upraviť systém prideľovania investičných stimulov tak, aby v prípade príchodu investora do odvetvia, v ktorom sú na Slovensku domáci výrobcovia, boli stimuly automaticky poskytnuté v primeranom rozsahu aj domácim podnikateľom. „Treba si uvedomiť, že na investičné stimuly sa poskladajú aj domáci podnikatelia, ktorí ich vlastne touto formou darujú svojim priamym konkurentom,“  tvrdí ich predstaviteľ v K-500 Vladimír Soták.

Ivan BROŽÍKPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.