Návod ako kradnúť, SNN 2012_1


KOMENTÁR
Roman MICHELKO

Michelko Roman

Už sme si zvykli, že spravodajské služby zásadným spôsobom zasahujú do našej politiky. Po sérii odposluchov  novinárov a politikov z dielne Vojenského obranného spravodajstva sa na  verejnosť dostal materiál neporovnateľne vyššieho kalibru. Údajná akcia SIS s krycím názvom Gorila by mala podstatne viac rozvíriť hladinu politických vôd na predvolebnom Slovensku.   Je to ten povestný „kostlivec“ v skrini, ktorý na svoje zverejnenie čakal od roku 2005 – 2006.

Je síce pravda, že kšeftovanie s odposluchmi je na Slovensku národným športom a takmer všetci „investigatívni“ novinári potvrdili, že podobný materiál  sa im pred  dobrými dvoma rokmi dostal do rúk, teraz bol však zverejnený takým spôsobom (je voľne dostupný na webovej stránke TA3), že zamiesť ho pod koberec nie je vôbec jednoduché. Ponúkame zopár citátov ako hlboko bol prepojený vysoký biznis s politikou v čase druhej Dzurindovej vlády.  
... Haščák má pre Malchárka pripravený zoznam 11 – 15 vecí v SE nad 100 mil. Sk, ktoré sa budú realizovať. Spolu ide o vyše 1 miliardu Sk. Haščák rozpráva, že zatiaľ dal Ľubošovi Ševčíkovi pokyn na jeden obchod – súťaž na informačný systém do SE. Budú 3 záujemcovia o dodávku (SAP, Logica a ešte jedna firma). Súťaž musí vyhrať SAP za 390 mil. Sk. Spravodlivá cena je okolo 350 mil. Sk. Malchárek dostane províziu 25 mil. Sk...
.... K privatizácii SE talianskym Enelom Haščák hovorí, že sa stretol s Testim (pravdepodobne z Enelu), s ktorým sa stále nemôže dohodnúť. Malchárek chce vyjsť v ústrety Enelu v neprospech SR, za čo požaduje motiváciu 1 mld. Sk. Odovzdanie provízie má prebehnúť cez navýšenie ceny, za ktorú má Penta predať Enelu Paroplynový cyklus o 1 mld. Sk. Haščák sa obáva možnej medializácie vydierania zo strany Enelu, ktorá by Malchárka stála miesto ministra. Ešte sa nevie rozhodnúť (šance sú 50 : 50). Musí sa rozhodnúť dnes, resp. zajtra. V prípade realizácie by Haščák z 1 mld. Sk navyše za PPC dal väčšinu Malchárkovi, niečo SDKÚ. Nejakých 50 mil. Sk by Haščák dal aj KDH.
... Haščák delí províziu z obstarávania informačného systému v SEPS za cca 165 mil. Sk, ktorý je už schválený v dozornej rade SEPS – 10 miliónov Malchárkovi, 10 miliónov Oszkárovi Világimu. Világi sa zatiaľ neprihlásil.
... Luccioni mu ale vysvetlil reálie, že Electricité de France (súčasný 49 % vlastník SSE) je štátna firma a nemôže ponúknuť viac. Haščák to akceptoval s tým, že ešte sa u Luccioniho bude snažiť túto sumu zvýšiť na aspoň 3 mil. eur (120 mil. Sk). Tie by potom rozdelil na tretiny pre Malchárka, SDKÚ a 4 funkcionárov FNM (výkonný výbor FNM – Bubeníková, Jurica, prezídium FNM – Grošaft, Janota). Obáva sa ale, že Palacka bude chcieť viac, pretože predaj musí schváliť vláda SR (Palacka vypláca aj Mikloša). Haščák hovorí, že funkcionárom z FNM v každom prípade musí dať 40 – 50 mil. Sk, keď chce, aby fungovali, pretože oni nesú najväčšiu zodpovednosť a majú s tým najviac roboty (aj keď bežne dostávajú len 2 –3 mil. Sk každý, len Jurica raz dostal 7 mil. Sk).
Toto je len malým fragmentom asi 15-stranového materiálu, v ktorom sa to len tak hemží desiatkami a stovkami miliónov (provízií – rozumej úplatkov), verím však, že čitatelia si urobia obraz. Čo je však najhoršie, tento materiál bol na generálnu prokuratúru odovzdaný pred asi dvoma rokmi a keďže sa nenašli  zvukové nosiče, z ktorých sú tieto prepisy, táto megakorupcia ostane nepotrestaná. Ako už stihli konštatovať viacerí komentátori, Gorila poriadne zasmradí, ale nevybuchne. Napriek tomu by si však voliči mali položiť otázku, či môže po tom všetkom ešte niekto, kto sa považuje za slušného, voliť politikov ako Mikloš, alebo Uhliarik (Pentliarika). Odpoveď na túto otázku nám dajú už marcové voľby. Tak sa nechajme prekvapiť.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.