(Ne)šťastní výhercovia dovolenkových bezoblačností

dovolenka snovNa to, čo sa vám ponúka veľmi výhodne či dokonca zadarmo, si dávajte najväčší pozor

Tibor B. HAČKO

Ak dostávate radi darčeky a táto túžba vás núti reagovať na prazvláštne ponuky, ste na najlepšej ceste si za ponúkané „zadarmo“ poriadne priplatiť. Blíži sa čas rozhodnutí o tohtoročnej dovolenke, ale priznajme si, zápasíme s každým eurom. Radi by sme absolvovali dovolenku s neuveriteľnými zážitkami, domáci rozpočet však nepustí.

A zrazu máte pred sebou ponuku na atraktívnu destináciu, skvelé služby a bezstarostný pobyt . Aj keď mnohí majú osobné skúsenosti s podvodom, na známu pravdu „život ťa naučí“, opäť zabudnú. Žeby sme sa predsa len narodili pod šťastnou hviezdou? Ponuka v domácej poštovej schránke to jasne tvrdí. „Ako jeden z mála vo vašom meste, práve vy získavate voucher na bezplatný päťdňový pobyt.“ K tomu bezplatné ubytovanie v hoteli na pláži alebo v očarujúcich slovenských horách. Odosielateľ – organizátor – dobrodinec má len dve podmienky: pre výhru si treba prísť na uvedenú adresu v určený deň, ale len v páre. Tam vám poukážky – potvrdené vouchery odovzdajú. A aby toho šťastia nebolo dosť, k odovzdávajúcemu aktu patrí dokonca bezplatná večera.

LÁKAVÉ HORY-DOLY

dovolenka SRKto by odolal navečerať sa zadarmo a dozvedieť sa o ponúkanom šťastí viac? Taká príležitosť sa neodmieta. Na pripojenej adrese vás spravidla privíta sympatický „muž z ľudu“, ktorý „pozná všetky vaše problémy“ a „najmä všetky predchádzajúce ťažkosti s nespoľahlivými sprostredkujúcimi agentúrami“. So svojou nemenej sympatickou a výrečnou asistentkou sa postarajú o to, aby ste prišli o zvyšok predsudkov, ak vôbec nejaké máte. Určite si získajú vašu dôveru už len tým, že sa neuchyľujú k nijakému naliehaniu alebo, nedajbože, k nátlaku. Nevyžadujú dokonca ani nijakú výnimočnú disciplínu na to, aby donútili hostí zotrvať na prezentácii tak, ako sa to dialo v minulosti. Žiadne zamykanie či odoberanie mobilných telefónov alebo kabátov. Počas krátkeho uvítacieho príhovoru sa veľmi rýchlo a veľmi zúčastnene stanete za zvláštnych žrebovacích trikov majiteľmi ubytovacích a navyše aj prenosných poukazov, určených len a len účastníkom stretnutia aj s vytlačeným vaším menom. Dokonca môžete hneď odísť alebo počkať si na sľúbenú večeru a bližšie sa oboznámiť, ako s poukazom ďalej nakladať. Či už býva motívom zvedavosť alebo škvŕkajúci žalúdok, spravidla nikto z prítomných po odovzdaní potvrdeného voucheru neodíde.

CESTOVATEĽSKÁ REALITA

Ako je to v skutočnosti? Pri dnešných cenách a obvyklých zľavách sa pohybujú ceny za 5 dní v kúpeľoch na Slovensku s jednou procedúrou denne, spravidla voľným vstupom do bazéna a polpenziou od 144 do 195 eur za osobu. Luxusnejšie pobyty sú okolo 220 eur. Sympatický pár však informuje, že prenosný poukaz možno kedykoľvek využiť na 5 dní s tým, že bezplatné ubytovanie pre hostí a vstup do bazéna či fitnesscentra sa vzťahuje len na nevyhnutné zakúpenie stravovania s jednou hotelovou procedúrou. Pripoistenie 20 eur samozrejme odporúčajú. Po dôslednejšom preskúmaní drobno vytlačených pokynov na poukaze sa dozviete, že zakúpená plná penzia na každý deň pobytu je 18 eur a procedúry si musia zakúpiť obe osoby, a to na každý deň pobytu v hodnote až 26 eur. Priamym telefonickým dopytom recepčná informuje, že majitelia poukazov majú síce procedúry lacnejšie ako návštevníci, ale nie ako hostia hotela. Keďže každý hotel má cenník aj na internete, toto tvrdenie si veľmi ľahko môžete overiť. Už len letmé rátanie odsúva „šťastie zo schránky“ do priamej straty od 94 do 45 eur na osobu! A to netušíte, čo by vám v prípade rozhodnutia vycestovať ponúkané výhody skutočne priniesli. Drobné písmenká prezrádzajú, že ak sa rozhodneme cestovať sami, musíme doplatiť cenu aj za druhé lôžko na izbe a aj požadované procedúry. A aby tých pozorností nebolo málo, drobné písmenká varujú: Plánujete odchod na konkrétny deň? Hotel si vyhradzuje právo dohody konkrétneho termínu a môže ho podľa prevádzkových možností dokonca skrátiť len na 3 dni.

RELAXOVÁ REKAPITULÁCIA

Budúcich majiteľov poukazov a podobných výherných poukážok chceme upozorniť na niekoľko faktov. Organizátor – mladý pár – je povinný spotrebiteľa riadne informovať o rozsahu, podmienkach a spôsobe uplatnenia poukazu, jeho prípadnej reklamácii, vrátane údajov o tom, kde sa dá reklamácia uplatniť. Tak to hovorí Zákon o ochrane spotrebiteľa 634/1992 Zb.v § 13. Nechajte sa oboznámiť s reklamačným poriadkom, so sídlom a s adresou organizátora so všetkými relevantnými údajmi, ako sú registračné dáta, identifikačné a daňové čísla organizácie. Máte na to plné právo, tak ho uplatnite! A ak náhodou patríte medzi slabšie nátury, ktoré majú problém stáť si za svojím a sotva sa ubránite školeným manipulátorom a ich praktikám, takýmto akciám sa zďaleka vyhnite.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.