Listy Ježiškovi


Oto BALOGH

Parlamentná rozprava k Programovému vyhláseniu vlády SR (PVV) priniesla v poslaneckej snemovni potvrdenie názorovej priepasti medzi vládnymi a opozičnými poslancami na spôsob konsolidácie verejných financií a na zmiernenie účinkov krízy, ktorej čelí Európska únia. Z radov liberálov zaznelo varovanie pred možným daňovým šialenstvom jednofarebnej vlády; SDKÚ-DS nazvala PVV bianco šekom a podľa KDH je tento dokument majstrovským dielom populizmu...

       Medzi najbizarnejšie v rámci parlamentnej rozpravy patrilo vystúpenie exministra zdravotníctva I. Uhliarika. Ten prirovnal PVV k listu Ježiškovi, dokument až na pár výnimiek označil za veľmi povrchný a vyjadril presvedčenie, že zdravotníctvo nie je pre novú vládu prioritou. Mimoriadne ho trápi to, že hoci Smer-SD pred voľbami neraz hovoril o zavedení opätovného zákazu zisku zdravotným poisťovniam, v PVV tejto téme venuje minimálnu pozornosť. Podľa exministra je to zrejme spôsobené tým, že „pani ministerka Zvolenská prišla z poisťovne Dôvera, tak nechce siahať na zisk svojim chlebodarcom“. Ale ako dodal, ak vláda nebude pokračovať v sprísňovaní podmienok, za akých si poisťovne môžu zisk vyplácať, s takýmito návrhmi príde on sám.

      Po týchto slovách by občan pacient mal zostať stáť s otvorenými ústami a exministra odmeniť búrlivým potleskom, keby... Keby od 9. júla 2010, keď sa stal I. Uhliarik ministrom zdravotníctva až do predčasného konca jeho ministrovania v marci 2012, nebol svedkom toho, kam to rezort zdravotníctva pod jeho taktovkou dopracoval. Exminister niekoľko rokov pracoval vo farmaceutických spoločnostiach Pfizer, Sanofi Aventis, Bristol Meyers a O Zone Laboratories. Po svojom nástupe do funkcie ministra sa pustil do boja s firmami, na výplatných listinách ktorých kedysi figuroval, tentoraz v mene zdravotných poisťovní. Napriek varovaniam EÚ o neúnosnosti znižovania verejných výdavkov do zdravotníctva v SR na úkor záťaže občanov pacientov, presadil povolenie zisku zdravotných poisťovní. Ticho asistoval exministrovi financií Miklošovi pri presadení rozhodnutia o poklese platieb štátu za jeho poistencov, zasadzoval sa za rušenie lôžok a oddelení v nemocniciach, takmer do konca doviedol ich skrytú privatizáciu (transformácia nemocníc na akciové spoločnosti). Proti protestujúcim lekárom sa usiloval poštvať pacientov, až problémy v rezorte viedli k vyhláseniu núdzového stavu. Alfou a omegou jeho pôsobenia neboli záujmy pacientov a zdravotníkov, ale zmena vlastníckych pomerov v zdravotníctve. Potvrdilo to aj jeho ostatné rozhodnutie o povolení vývozu krvnej plazmy zo Slovenska. Toľko listov Ježiškovi ako Uhliarik nenapísal ani jeden minister.

                                                                                         Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.