Formujú platformu pronárodných síl

thumbnail

3 OTÁZKY PRE: Sergeja KOZLÍKA, predsedu Strany demokratického Slovenska

 

  • Vaša strana iniciovala vznik Národnej koalície. Čo to znamená?

Strana demokratického Slovenska (SDS) vznikla ako národne, sociálne a kresťansky orientovaná strana. No priestor na Slovensku je podstatne širší, ako je záber jednej strany, navyše  novej. Spočiatku sme mali predstavu, že budeme  hľadať partnerské politické strany a avizovali sme záujem o spoluprácu a o vytvorenie väčšieho národného bloku.

  • K čomu ste dospeli?

Po komunálnych voľbách sme urobili inventúru politických strán, ktoré niečo znamenajú a či už  historicky alebo programovo majú rovnaký princíp. Zatiaľ sme našli spoločnú reč so Stranou moderného Slovenska a s Hnutím za demokraciu. Oslovili sme aj  Novú demokraciu Tibora Mikuša a Stranu zelených, s ktorými rokujeme.  Záujem je vytvoriť čo najširšiu platformu pre národne orientovanú politiku, ale podotýkam so sociálnym a s kresťanským základom. Otvárame priestor nielen pre politické strany, ale aj pre občianske zoskupenia najmä regionálneho charakteru, lebo zisťujeme, že ich je pomerne veľa.

  • V čom vidíte výhodu takého širokospektrálneho politického subjektu?

Výhodou je už to, že do volieb máme  istý časový priestor na zjednocovanie, približovanie stanovísk,  pričom nechávame jednotlivým subjektom slobodnú vôľu prejaviť sa. Chceme byť zoskupením, ktoré osloví Slovákov takých, akí sú. Takže výhodou tohto zoskupenia by mala byť schopnosť osloviť pomerne široké spektrum občanov bez ohľadu na vek alebo sociálny status či vzdelanie.  Národná politika je mnohorozmerná.  Napríklad národný rozmer v ekonomike vidím  v maximalizovaní využitia zdrojov aj v prípade nadnárodných firiem na Slovensku. Nech peniaze, ktoré tieto spoločnosti vytiahnu z vreciek občanov, slúžia na reinvestície a na tvorbu pracovných miest.

Zhovárala sa Eva ZELENAYOVÁ  

Foto: archív SNN

                  Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.