Koronavírus a obnova hospodárstva nie sú stranícke, ale celospoločenské problémy. Pandémia a opatrenia s ňou spojené sťažili a skomplikovali ľuďom život. Niet takého, ktorý by ich nepocítil. Choroba Covid-19 je infekčne prenosná a ťažko sa je pred ňou uchrániť. Ohrozuje zdravie i životy. Zatiaľ neexistuje overený a účinný liek proti nej. Záleží najmä na nás obyvateľoch, ako sa pred ňou uchránime. Liek, ktorý je naporúdzi, je naša hygiena a dodržiavanie pravidiel a prijímaných medicínskych a bezpečnostných opatrení.
Realita je taká, že šírenie ochorenia prináša celý rad obmedzení v našom spoločenskom a ekonomickom správaní a konaní. Súčasná vláda sa usiluje robiť maximum proti nemu. Nech však bude robiť čokoľvek, vždy tu bude istá miera nespokojnosti a spochybňovania samotnej choroby a najmä prijatých opatrení, nakoľko ich budeme považovať za potrebné, nutné a rozumné.
■ NEGATÍVNY POSTOJ
Nedôvera obyvateľstva k prijímaným opatreniam je do určitej miery aj prejav nedôvery k vláde, ktorá tieto opatrenia prijíma a schvaľuje. Možno to nie je ani tak k vláde ako k politickým stranám, ktoré koaličnú vládu tvoria. Ako obyvatelia máme k politickým stranám a k ich vládnutiu poväčšine negatívny postoj. Z ich vládnutia, prístupu k spoločenským potrebám a opozícii, bez ohľadu na to, o aké politické strany ide, sme znechutení. Vládnuce politické strany akoby si počas svojho vládnutia prisvojovali celé Slovensko. Neuvedomujú si, lepšie povedané nechcú si uvedomiť, že aj keď v parlamentných voľbách vyhrali, súhlasí s nimi iba časť obyvateľstva. Na voľbách sa zúčastňuje ani nie polovica oprávnených voličov, a z tých, čo volili súčasnú vládnu koalíciu, im dalo mandát 51 – 60 percent občanov.
Každá doterajšia vláda, či už to bola samostatne vládnuca strana, alebo koalícia vládnucich strán, viac-menej ignorovala opozíciu. Každá vláda je tu však len štyri roky. Je preto nerozumné, ak bez dohovoru s opozíciou prijíma zákony a úlohy, či ich nazveme tak alebo onak, trebárs aj ako reformy, na dlhšie ako štvorročné obdobie. Možno to znie až príliš ideálne, keď vyjadríme názor, že aj opatrenia spojené s terajšou epidémiou by sme ľahšie prijímali a plnili, ak by sa na nich podieľala širšia verejnosť a aj opozícia.
■ JEDINEČNÁ ŠANCA
Podobne ako s pandémiou je to aj s obnovou a rozvojom ekonomiky i s využitím finančných prostriedkov, ktoré nám dáva Európska únia vo Fonde obnovy. Aj pri obnove a najmä rozvoji ekonomiky nejde o krátkodobý problém, ale o dlhodobú úlohu. Preto si myslíme, že na koncipovaní tvorby reforiem rozvoja jednotlivých oblastí hospodárstva, keďže ide o celospoločenskú a dlhodobú úlohu, by sa mala podieľať aj opozícia. Myslíme si, že nie je správne a rozumné, aby opozícia mala možnosť vyjadriť sa k hotovému dokumentu reforiem iba v parlamente. V takomto prípade už nič iné od opozície nemožno očakávať len jej nesúhlas.
Ukazuje sa, že dnešná vládna koalícia ostane pri starých zaužívaných praktikách a zástupcov opozície neprizve na takúto spoluprácu a plán reforiem spojených s obnovou a rozvojom ekonomiky bude chcieť zostaviť sama.
Pritom je jedinečná príležitosť zmeniť doteraz zaužívaný politicko-stranícky prístup vládnutia, „vyhrali sme voľby, máme moc, môžeme všetko“, na rešpektovanie názorov verejnosti a na spoluprácu aj s opozíciou pri prijímaní reforiem, ktoré ovplyvnia dlhodobý vývoj spoločnosti. Vyhraté parlamentné voľby neznamenajú, že víťaz môže všetko. Najmä ak víťazi deklarovali, že prichádzajú s novou politickou kultúrou. Politicko-stranícke záujmy víťazov by v nijakom prípade nemali stáť nad záujmami celospoločenskými.
■ PLÁN OBNOVY
Súčasná vláda pripravuje Plán obnovy a rozvoja ekonomiky a spoločnosti s využitím prostriedkov štátneho rozpočtu a Fondu obnovy EÚ. Ponúkajú sa nám – v hre sú veľké peniaze. Záleží na tom, ako ich využijeme. Užitočné a efektívne investície nás môžu posunúť dopredu. Nerozumné, nepotrebné investovanie nás, naopak, zbytočne zadlží a skomplikuje ďalší vývoj na Slovensku.
Každá z vládnych politických strán pripravuje na základe svojich straníckych priorít svoj návrh na „celovládny plán obnovy“. Jeho súčasťou je už predstavený dokument Moderné a úspešné Slovensko. Dokument má predstavovať národný integrovaný reformný plán aj s úlohami presahujúcimi štvorročné obdobie súčasnej vládnej koalície. Terajšia vláda takto pripravuje program úloh aj pre budúce vlády.
Pre každú vládu, nech by bola akákoľvek, je terajšie obdobie s pandémiou, s prepadom ekonomiky a jej riešením veľmi náročné. Je zároveň výzvou na také vládnutie, aby Slovensko nielen podľa názvu pripravovaného dokumentu reforiem, ale aj v skutočnosti sa stalo modernejším a ešte úspešnejším. Myslíme si, že v súčasnosti by bola pre Slovensko lepšia a rozumnejšia spolupráca medzi vládnou koalíciou a opozíciou ako ich len neustále sa obviňovanie a osočovanie.
Štefan SAMSON – Ilustrácia: Ľubomír KOTRHA