Ohrozenia Únie aj Slovenska

thumbnail

Po tom, čo EÚ musela prehltnúť horkú pilulku zabalenú v „blisteri“ brexit, čaká ju ďalšia dystýmia, čiže rozladenie alebo porucha nálady, ktorú zapríčinila v týchto dňoch dlhodobo neliečená choroba – migrácia. Druhým ohrozením zdravia nášho starého kontinentu je začínajúca sa epidémia koronavírusu s mortalitou 3,4 percenta postihnutej populácie, čo dosť výrazne prevyšuje úmrtnosťna chrípku. Kým za to druhé ohrozenie Európska únia nemôže, za to prvé si musí spytovať svedomie sama.

Korene problému migrácia pozná každý Európan. Ten problém nespôsobila vojna na Blízkom východe ani živoriace obyvateľstvo Afriky, ale hlúpa politika nemeckej kancelárky, ktorá vítala prvých migrantov vo svojej krajine s otvorenou náručou a bonmotom pre médiá: Zvládneme to! Po dvoch rokoch pokusov o integráciu migrantov v Nemecku napísala spisovateľka Katja Schneidtová knihu Nezvládneme to a v nej živo opísala svoje skúsenosti mimovládnej aktivistky s neprispôsobivou islamskou mládežou, ktorá v prvej migračnej vlne zaplavila krajinu. Jej kniha je vlastne spoveď ženy rezignujúcej na úprimné úsilie pomôcť, lebo o jej pomoc začleniť mladých migrantov do nového kultúrneho prostredia, nikto z jej nezvládnuteľných a často agresívnych klientov nestál...

Ľstivý a vypočítavý Recep Tayyip Erdoğan otvoril hranice a na bránu EÚ búcha ďalšia masívna vlna prevažne mladých ľudí túžiacich po bezprácnom európskom živobytí. Veľký problém majú Gréci – desaťtisíce migrujúcich osôb z Afganistanu, zo Sýrie, z Bangladéša a z Pakistanu berú hraničné priechody na grécko-tureckom pomedzí útokom. Doterajší modus operandi prestáva fungovať; migranti s pokrikom Alláhu akbar lámu ploty, hádžu kamene a polícia i vojsko odpovedajú slzotvorným plynom a omračujúcimi granátmi – chránia pozemnú schengenskú hranicu EÚ dlhú sto kilometrov. Migrantmi preplnený ostrov Lesbos bránia miestni občania pred vylodením ďalších prišelcov a napádajú asistujúcich mimovládnych aktivistov. Je to zlý deň pre demokraciu, hlásia tzv. neziskové organizácie; takto predsa nevíta multikultúrna Európa utečencov. Premiér Kyriakos Mitsotakis hovorí: „Mojou povinnosťou je chrániť suverenitu mojej krajiny. Súčasne s tým Grécko poskytuje veľkú službu celej Európe. Hranice Grécka sú aj hranicami Európy  a my ich ochránime.“

Črtajúca sa vládna moc na Slovensku má iné povolebné starosti. Andrej Kiska, ktorý so svojou skupinou ledva preliezol do parlamentu, sa správa ako víťaz volieb. On má vo veciach migrácie jasno: Slovensko môže podľa neho prijať niekoľko tisíc takých utečencov... Frau Merkel mlčí, migrácia je už na pleciach predsedníčky Európskej  komisie Ursuly von der Leyenovej. Tá po návšteve inkriminovaných hraníc vrtuľníkom predloží akčný plán na podporu Grécka, aby nám tam nevznikla humanitárna katastrofa. Zasadneme, prerokujeme, posúdime a možno rozhodneme, že zaplatíme Turkovi ďalšiu trojmiliardovú gážu, aby nás opäť nevydieral migrantmi. Sme predsa bohatí Európania.

Štáty Európy, Slovensko nevynímajúc, čakajú zásahy do rozpočtov. Koronavírus vytiahne z vreciek daňových poplatníkov Európskej únie ďalšie miliardy eur. Ako oznámil taliansky minister hospodárstva Roberto Gualtieri, jeho vláda v boji proti vírusu vynaloží predbežne sumu 3,6 miliardy eura, a to je epidémia iba v začiatkoch. V USA je panika – ľudia tam vykupujú obchody s potravinami, zásobujú sa na obdobie očakávanej karantény. Zrejme ani nás pohroma neobíde, veď choroba prepukla v susednom Česku,  Rakúsku i Poľsku. My však budeme mať novú vládu, a ako sa hovorí – nová vláda, ako aj nová metla všetko vymetie. Aj chorobu?

Horšia je predpoveď OECD, že vinou epidémie koronavírusu sa svetová ekonomika ocitne na pokraji recesie a jej rast by sa mohol v roku 2020 znížiť až na 1,5 percenta. Červená čiara, za ktorou nasleduje hospodárska kríza, sa môže ľahko prekročiť, a to nám na Slovensku nepomôže ani liečba sacharínom. Vlastne ani ten sacharín nám nebude mať kto naordinovať. Zdá sa, že tak skoro nebudeme mať ani ministra zdravotníctva, ktorý sa dokáže rýchlo zorientovať v novom zodpovednom úrade...

Ľudovít ŠTEVKO - Foto: internet, zahraničná tlač



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.