Opodstatnenosť Matice a prepojenie národných tém

thumbnail

Predseda Matice slovenskej Marián GEŠPER začal plniť svoj volebný program. Cirkvi pôsobiace na území Slovenskej republiky, občianske združenia, národne a slovansky orientované spolky sú prirodzeným spojencom Matice slovenskej, ktorá sa neorientuje politicky, ktorá nechce a nemôže byť politickou. V rámci aktívneho, a nie deklamačného plnenia volebného programu predseda Matice slovenskej Marián Gešper uskutočnil prvé stretnutia s najvyššími predstaviteľmi rímskokatolíckej, evanjelickej a gréckokatolíckej cirkvi a pripravuje sa aj stretnutie a rozhovory s predstaviteľmi pravoslávnej cirkvi.

SPOJIVO TÉM

„Matica slovenská predstavuje starobylú inštitúciu, ktorá má aktuálne poslanie posilňovať a obnovovať naše národné dedičstvo ako veľké bohatstvo, v tom má Matica veľkú úlohu a v tom spočíva jej opodstatnenosť,“ povedal bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. Maticu a cirkev spája veľa národných tém, nie je dôvod, aby sme mali pocit malosti, konštatoval o. i. arcibiskup. Rozhovor a vzájomná výmena názorov o úlohe a opodstatnenosti Matice sa diala v zhode pohľadu na síce prirodzený postup globalizácie, ale  aj na negatívne javy, ktoré prináša. Aj preto sa vyjadrila úplná zhoda v snahách pokračovať vo vzájomnej účasti najmä na cyrilo-metodských podujatiach a všade tam, kde je prepojenie národných tém.

REÁLNA PRÁCA

S evanjelickým biskupom M. Klátikom.

Dôraz na prepojenie národných tém zdôraznil počas prvého rozhovoru predseda MS s generálnym biskupom ECAV Milošom Klátikom. Generálny biskup poukázal na spoločné národné a zároveň cirkevné spojivá, osobitne pokiaľ ide o udalosti a postavy meruôsmych rokov 1848 – 1849, ako aj roka 1918, udalosti a postavy vzniku prvého štátu, prvej  ČSR, prvého bratislavského župana Samuela Zocha... Predseda MS v tejto súvislosti pripomenul i Matúša Dulu, spoluzakladateľa Matice slovenskej. Toho si Mladá Matica ešte pod vedením M. Gešpera nedávno uctila ako štátnika a národovca a prvého predsedu SNR priamo na parlamentnej pôde terajšej NR SR. Spomenul tiež dlhoročného generálneho inšpektora ECAV,  matičiara, dlhoročného predsedu MS  Jána Vanoviča, bojovníka proti maďarizácii, spolusignatára Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 – jedného zo základných dokumentov zrodu česko-slovenského štátu. Matici ide o reálnu, a nie deklaratívnu činnosť, zdôraznil predseda MS a vo vyjadrení pre SNN okrem iného ocenil aj autorské dielo generálneho biskupa M. Klátika, osobitne knihu o národovcovi J. M. Hurbanovi.

OPORA V TRADÍCII

Spoločná cyrilo-metodská tradícia, slovanské korene gréckokatolíckej cirkvi, spoločné prepojenie pokiaľ ide o podujatia spojené s cyrilo-metodskou tradíciou a dôraz na množstvo podujatí inšpirovaných životom a dielom sv. Gorazda, žiaka sv. Cyrila a Metoda, boli témou prvého rozhovoru predsedu MS Mariána Gešpera s bratislavským eparchom  gréckokatolíckej cirkvi Petrom Rusnákom. Aj v súvislosti s týmto stretnutím predseda MS zdôraznil význam konkrétnej spolupráce a spojenia so živou cyrilo-metodskou tradíciou ako výrazom kresťanských základov národa.

Marián Gešper sa strelo s bratislavským eparchom  gréckokatolíckej cirkvi Petrom Rusnákom.

Vo vyjadrení pre SNN predseda MS Marián Gešper zdôraznil význam nedeklaratívnej konkrétnej spolupráce, väzieb a prienikov v činnosti s cirkvami ako s prirodzenými spojencami Matice. Do roku 2018 vstupuje nové vedenie Matice s vedomím, že je veľkou výzvou. Matica stojí na rozhraní a chce si opäť získať rešpekt, ktorý jej patrí. Na tom, ako už ukázali aj prvé stretnutia a rozhovory predsedu MS, dôsledne pracuje.

Dušan D. KERNÝ – Foto: MS, ECAVPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.