Vyšlo nové číslo matičného časopisu Slovanský obzor

thumbnail

Na stránkach mnoho zaujímavého. Koncom roka 2021 vyšlo druhé číslo kultúrno-spoločen­ského i odborného časopisu Matice slovenskej pre slovanský svet a slovenské zahraničie Slovanský obzor, ktoré uzatvá­ra prvý rok jeho účinkovania v mediálnom priestore.  V prehľade zo slovanského sveta časopis prináša informácie z činnosti Matice lužickosrbskej, českej, slovenskej, sliezskej a Matice slovenskej v Srbsku s jej novozvoleným predsedom. Rubriku dopĺňajú príspevky vedeckých pracovníkov z Permskej štátnej univerzity a Ruskej akadémie vied. Ján Brtka priblížil dejiny Matice slovenskej v Srbsku a Viktória Nadolská vo svojom príspevku predstavuje zabudnutý slovanský spolok – Cyrilo-metodské bratstvo. Časopis prináša rozhovor s predsedom Matice moravskej Jiřím Malířem, ktorý predstavuje Maticu moravskú aj ako tradičnú a silnú vedeckovýskumnú ustanovizeň. Storočnicu narodenia významného slovenského dejateľa Štefana Boleslava Romana pripomenula Zuzana Pavelcová. Slovanský obzor informuje aj o zaujímavých knižných novinkách a výročiach osobností.

Do obsahovej tvorby druhého čísla sa zapojilo oveľa viac partnerských subjektov a tiež aj jednotlivcov. Viac príspevkov sme museli posunúť do ďal­šieho čísla, aj napriek tomu, že aktuálne je bohatšie o štyri strany. Viacerí z čitateľov sa k pilotnému číslu vyjadrili, že časopis pôsobí upokojujúcim dojmom. Mimoriadne veľkú pozornosť zožali jazykové mu­tácie časopisu. Môžeme zhodnotiť, že cieľ časopisu, spočívajúci vo vzájomnej informovanosti a väčšej prepo­jenosti, napriek geografickej vzdialenosti sa nám podarilo dosiahnuť.

Nový informačný spravodajca pre slovanský svet a slovenské zahraničie s moderným dizajnom a adekvátnou grafickou úpravou a ilustráciami je určený najmä matičnej, odbor­nej, vedeckej i širšej kultúrnej svetovej verejnosti, osobitne v slovanských krajinách s matičnou tradíciou. Časopis vychádza ako občasník v elektronickej podobe v troch jazykových mutáciách – slovenskej, ruskej a anglickej, aby sa dostal k čo najširšiemu okruhu záujem­cov na všetkých svetadieloch. Elektronická verzia časopisu je dostupná na adrese: https://matica.sk/slovansky-obzor/.

 

Pavol MADURA, vedecký tajomník Matice slovenskej,

šéfredaktor časopisu Slovanský obzor

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.