Nie sme bezmocní

eva zelenayováEva ZELENAYOVÁ                                                     

Dlhšie počúvame o dlhovej kríze, o nevyhnutnosti šetriť, o tom, že nesmieme zadlžovať budúce generácie, či žiť na ich úkor, len riešenia neprichádzajú. Politici ustavične sľubujú vyššiu životnú úroveň, no ktovie pre koho. Človek nemusí byť odborníkom, aby pochopil, že nerovnosť vo vnútri krajín aj medzi nimi narastá enormným tempom. Zabezpečiť základné životné potreby začína byť pre väčšinu obyvateľstva problémom.

Ukazuje sa, že Západ si víťazstvom v studenej vojne vyriešil, hoci len na krátky čas, svoje ekonomické problémy. Slovensko pred dvadsiatimi rokmi malo celkom slušne vybudovanú priemyselnú i poľnohospodársku základňu. V celospoločenskej eufórii málokto očakával, že nás Západ potrebuje iba na vlastné obohatenie. Navyše v mnohých, a najmä v politikoch, pretrvával komplex malosti z istej sociálnej unifikácie spoločnosti. Nebolo priveľmi bohatých, ale ani bezdomovcov. Dnes nám ústava zaručuje slobodu a Zákonník práce otroctvo. Interval medzi koncom a začiatkom hospodárskej krízy sa zmrštil na nulu. Systém sa ocitol v permanentnej hospodárskej kríze.

Mnoho ekonómov, politológov, filozofov sa zamýšľa nad fungovaním kapitalizmu a liberálnej spoločnosti ako takej. Existujú viaceré teórie postkapitalistickej spoločnosti. Napríklad aj na Slovensku známy Američan Michael Albert vypracoval koncept participatívnej ekonomiky, predstavujúci beztriedny hospodársky systém. Ďalší Američan David Schweickart zasa predložil model ekonomickej demokracie. Autori pripúšťajú, že ich vízie sú momentálne utopistické, ale zdôrazňujú potrebu teoretických prác, ktoré by sa vo vhodnom okamihu mohli stať východiskom pre lepšie spravovanú spoločnosť. Práce českej ekonómky Ilony Švihlíkovej   neľútostne obnažujú realitu v krajinách, ktoré skočili do trhovej ekonomiky. „Západ sa správal s príznačnou aroganciou ‚víťaza studenej vojny‘ a  ‚ordinoval‘ jediný správny recept.“ Tvrdí Švihlíková a ako príklad ponúka Jeľcina, ktorý „dostal   Rusko spolu s Medzinárodným menovým fondom do hlbšieho ekonomického poklesu, ako táto krajina zažila počas druhej svetovej vojny“.

„Národný štát už nemá silu riešiť závažné problémy života ľudí,“ tvrdí český filozof, sociológ a politológ profesor Václav Bělohradský. Podľa Bělohradského „pravicové strany sa pomocou svojich ideologických aparátov usilujú o väčšinový konsenzus pre vlády, ktoré umožňujú oligarchii, v záujme ktorej vládnu, preniesť čo najväčšiu časť nákladov na celú spoločnosť“. Na Slovensku sa to markantne prejavilo v zdravotníctve, do ktorého pravicové vlády vpustili súkromné poisťovne profitovať z povinného zdravotného poistenia. Odborníci tvrdia, že nie je možné ich jednoducho zrušiť, lebo majú platné licencie na podnikanie. Ak však prídu o klientov, samy odídu z trhu.

                                                                                     



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.