Novinky v našich peňaženkách


Novinky v našich peňaženkách

Ivan BROŽÍK

Európa bola mladá krásna bohyňa. Jej krása zlákala aj samotného Dia. Napokon, netreba sa vracať až do čias antiky. Stačí navštíviť niektoré z popredných európskych múzeí, či siahnuť do knižnice a začítať sa. Moderný Európan by mal z času na čas zabrúsiť aj na stránky európskych inštitúcií, kde je možnosť dozvedieť sa veľa o mnohom, čo sa nás vlastne denne dotýka.

Na webových stránkach Európskej centrálnej banky sme napríklad objavili informáciu o tom, že druhého mája, teda už o niekoľko dní, sa do európskeho finančného obehu v štátoch eurozóny dostane nová, vlastne – staronová bankovka. Bude mať nominálnu hodnotu päť eur. Mario Draghi, prezident Európskej centrálnej banky, predstavil novú päťeurovú bankovku osobne. Stalo sa tak v Archeologickom múzeu vo Frankfurte nad Mohanom. Nová bankovka je prvá z takzvanej novej série s názvom po nami spomínanej bohyni Európe. Jej presná predloha spočíva na jednej z antických váz v múzeu Louvre v Paríži. Na novej bankovke sa tvár Európy stala jedným z mnohých bezpečnostných prvkov. Keďže doterajšia „päťeurovka“ bola podľa zistení Európskej centrálnej banky častým cieľom falšovateľov, jej mladšia sestra dostala bezpečnostných prvkov oveľa viac.

5 euro

Nová 5 eurovka sa objaví aj u nás.

Starosti o bezpečnosť meny eurozóny nie sú prehnané. Počet odhalených falzifikátov ročne dosahuje šesťmiestne cifry a napríklad vlani ich z obehu stiahli vyše pol milióna kusov za spolu 26 miliónov eur. V pomere k počtu pravých eurových bankoviek v obehu je našťastie počet falzifikátov stále veľmi nízky. Predošlý polrok bolo v peňaženkách, pokladniciach, trezoroch či šuplíkoch takmer 15 miliárd bankoviek. Dôležité je tiež zavedenie nahmatateľných rozpoznávacích znakov pre zrakovo postihnutých občanov Európy.

Občania Slovenska nemusia však podliehať obavám, že by sa mali rýchlo zbaviť starých verzií eurobankoviek v hodnote 5 euro. Tie budú platiť ako oficiálne platidlo ešte niekoľko rokov. Okrem toho aj zavedenie nových verzií do obehov jednotlivých krajín Európy bude trvať veľa rokov, odhad je najmenej päť. Ak však o niekoľko dní niekde pri platení naraz dostanete do ruky bankovku, ktorú nepoznáte, bude to práve nová Európa. V prvých dňoch či týždňoch sa určite stane zberateľskou raritou. Európska centrálna banka postupne novým dizajnom vybaví aj zvyšných šesť papierových platidiel. Tie doterajšie sa budú z obehu sťahovať postupne a bez toho, aby to obyvatelia eurozóny museli špeciálne riešiť.




Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.