Očakávame dialóg s vedením verejnoprávnej televízie


Uskutočnil sa Okrúhly stôl Matice slovenskej o úrovni a smerovaní médií

Očakávame dialóg s vedením verejnoprávnej televízie

Alexander GOCZ – Foto: Karikatúry: Andrej MIŠANEK

Už dlhodobejšie píšeme v SNN o situácii v médiách, najmä vo verejnoprávnej televízii a rozhlase. Naše snahy jednoznačne smerujú k tomu, aby RTVS plnila čo najlepšie úlohy, ktoré jej vyplývajú zo zákona. Nejde len o to, že si ich v podstate všetci platíme v podobe koncesionárskych poplatkov. Jednoducho, budúcnosť národa je okrem iného podmienená aj mediálnym prostredím, ktoré ovplyvňuje najmä mladú generáciu. Súkromné televízie a rádiá sú nastavené na to, aby prinášali čo najväčší zisk svojim, väčšinou zahraničným majiteľom. RTVS je zo zákona verejnoprávna, národná, nezávislá, informačná, kultúrna a vzdelávacia inštitúcia.

Matica slovenská sa rozhodla organizovať počas celého roku 2014 raz mesačne takzvané okrúhle stoly na rôzne spoločenské témy, aby pomenovala najneuralgickejšie a najproblematickejšie problémy nášho verejného života. Na každú túto tému budú pozvaní odborníci a experti v danej oblasti, aby určitý problém analyzovali a navrhli riešenia. Návrhy na riešenie problémov potom MS pretaví do oficiálneho stanoviska, ktoré bude zasielať kompetentným subjektom riadiacim tento štát. Témou prvého okrúhleho stola bola 30. januára 2014 verejnoprávna RTVS a jej úlohy v ochrane štátnosti, rozvoja a podpory vlastenectva v každom z nás, a najmä v mladej generácii, v čom zatiaľ táto inštitúcia zlyháva na celej čiare. Je to, čo vidíme na obrazovkách a počujeme v éteri, skutočne národné, nezávislé, kultúrne a vzdelávacie?

NEZÁUJEM O DIALÓG

RTVSV Kultúrnom dome Ružinov sa zhromaždilo vyše päťdesiat ľudí. Spisovatelia, publicisti, redaktori, scenáristi či dramaturgovia, matičiari, ktorým nie je ľahostajné, ako sa na Slovensku chápe verejnoprávnosť, ako sa RTVS stavia k podpore toho, na čo je primárne určená. Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč hneď na úvod skonštatoval, že toto stretnutie malo byť podanou rukou. Mal pripravené uvítanie, v ktorom chcel osloviť okrem spomínaných prítomných aj pozvaných hostí. Generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku, predsedu Rady RTVS Igora Galla a ďalších zodpovedných pracovníkov, ktorí kreujú naše verejnoprávne médiá. Bohužiaľ, nikto z nich neprišiel. Pozvanie prijali jedine poslanec a predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek a generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník ml. Tí zo zodpovedných, ktorí neprišli (a mnohí bez ospravedlnenia), nepočuli diskusné príspevky od skúsených televíznych a rozhlasových tvorcov, od tvorivých ľudí, ktorým leží na srdci to, aby RTVS nebola len akýmsi príveskom komerčných médií, trápne súťažiaca o reklamný koláč v súťaži, v ktorej sa nemá čo angažovať.

NÁVRH VYHLÁSENIA

Na záver takmer trojhodinovej diskusie sformulovali predseda Matice slovenskej Marián Tkáč a šéfredaktor SNN Maroš Smolec tento návrh vyhlásenia.

„Vyhlásenie účastníkov matičného Okrúhleho stola k verejnoprávnosti slovenských médií. Účastníci 30. januára 2014 diskutovali o problematike verejnoprávnych médií v Slovenskej republike. S poľutovaním konštatovali, že pozvaní predstavitelia RTVS a ďalších inštitúcií sa na stretnutí nezúčastnili. Preto prítomní prijali toto vyhlásenie.

1. Zhodli sme sa, že vo vysielaní RTVS sa nedodržujú zákonom stanovené princípy verejnoprávnosti. 4

2. Preto vyzývame vedenie RTVS na rokovanie so zástupcami Matice slovenskej. STV

3. Žiadame príslušné orgány Národnej rady SR, aby sa zaoberali situáciou vo verejnoprávnych médiách.

4. Žiadame, aby sa do pripravovaného Zákona o RTVS dostala presná štruktúra vysielania, ako aj sankcie za jej nedodržiavanie.

5. Na základe výsledkov rokovaní využijeme ústavné práva na presadzovanie verejnoprávnosti RTVS príslušnými spôsobmi.

 

 


 

Videozáznam z diskusie okrúhleho stola http://www.youtube.com/watch?v=ZFC-8_N7Cmg&; 


 

Publikujeme časť príspevkov z konferencie: http://www.snn.sk/index.php/publicistika/2006-matica-slovenska-podava-ruku-rtvs

 


O tomto podujatí napísala informáciu aj TASR, ktorú prebrali viaceré spravodajské portály. TASR ďakujeme. Správa znela:

MS: Vo vysielaní RTVS sa nedodržujú princípy verejnoprávnosti
Dátum: 03.02.2014 10:39 Autor: KOST Priorita: Kategória: Média - med

MS: Vo vysielaní RTVS sa nedodržujú princípy verejnoprávnosti 

      Bratislava 3. februára (TASR) – Matica slovenská (MS) chce v blízkom čase iniciovať mimoriadne zasadnutie Rady RTVS. K tomuto kroku ju vyzvali účastníci prvého celoročného Okrúhleho stola Matice slovenskej 2014, ktorého témou boli verejnoprávne médiá a ich prínos pre spoločnosť.
      Prípravu žiadostí pre Radu RTVS odsúhlasil Výbor MS na svojom zasadnutí 1. februára, informoval TASR šéfredaktor matičných Národných novín Maroš Smolec. Výbor tým reagoval na vyhlásenie prijaté účastníkmi okrúhleho stola, s ktorým sa stotožnil, priblížil Smolec. "Vo vysielaní RTVS sa nedodržujú princípy verejnoprávnosti, ktoré definuje zákon," konštatuje sa vo vyhlásení.
      V bratislavskom Ružinove sa 30. januára zišlo 48 pozvaných hostí. Podľa Smolca, ktorý okrúhly stôl moderoval, šlo o predstaviteľov kultúrneho a spoločenského života, medzi ktorými boli aj členovia MS. "Zhodne vyjadrili nespokojnosť s kvalitatívnou úrovňou predovšetkým televíznej časti RTVS," uvádza sa v komuniké z tohto stretnutia.
      Účastníci okrúhleho stola vyzvali príslušné orgány NR SR, hlavne Výbor NR SR pre kultúru a médiá, aby sa zaoberali stavom v programovom zameraní RTVS. Žiadajú tiež, aby sa do pripravovaného zákona o RTVS alebo do jeho novely dostala presná záväzná štruktúra vysielania RTVS, ako aj sankcie za jej nedodržiavanie a porušovanie verejnoprávnosti.
      Ako príklady, v ktorých RTVS nedodržuje verejnoprávnosť, Smolec pre TASR uviedol, že jeho vysielanie obsahuje málo vzdelávacích programov pre deti. "Detský divák nemá svoj kanál a je odkázaný na sledovanie českej televízie," tlmočil výhrady účastníkov okrúhleho stola. Ďalej poukázal na nedostatok plurality v relácii Štefana Hríba Pod Lampou, či napríklad málo historických tém, ktoré verejnoprávna televízia spracúva. Matica slovenská sa podľa slov Smolca už dlhší čas neúspešne snaží mať vo vysielaní RTVS vlastný program.
      "Sme radi, že aktuálne dianie a snaha RTVS prinášať, čo najkvalitnejší obsah, ktorý je jedinečný na trhu, vyvoláva spoločenskú diskusiu," reagovala na vyhlásenie hovorkyňa RTVS Dominika Šulková. "V prípade, že budú vznesené konkrétne pripomienky k vysielaniu RTVS a vysielanému obsahu, budeme na ne obratom reagovať," doplnila.

      kos vs 

Kľúčové slová: SR-Matica-slovenská-RTVS-Smolec-okrúhly-stôl
Source: 20140203TBA00072Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.