Od biedy slumov k lesku rímskej kúrie

zelenayová web

POZNÁMKA

Od biedy slumov k lesku rímskej kúrie

Eva ZELENAYOVÁ

Azda najväčším tajomstvom veriaceho človeka je dar milosti Božej. Je rovnako abstraktným pojmom ako viera sama. Uznávaný slovenský fyzik profesor Július Krempaský o viere povedal, že keby sa dala dokázať existencia Boha, viera by stratila zmysel. No rovnako sa nedá dokázať jeho neexistencia. Takže veriaci i neveriaci sú vlastne rovnako veriacimi, ibaže každý inak.

Keď som po novembrovom prevrate v roku 1989 hľadala katolíckeho duchovného, ktorý by bol ochotný pre médiá hovoriť o milosti Božej, nepochodila som. Delikátna téma? Je tak neuchopiteľná ako viera sama? Sú veriaci iba stádo, alebo ľudia s veľkým darom? Tá priepasť je obrovská a vytvára dva svety. Pre neveriacich je cirkev iba jedným z občianskych hnutí, pre veriacich útočisko ich spôsobu života.

Prvé gestá Františka v úlohe nástupcu sv. Petra boli také výrečné, že museli naplniť šťastím každého veriaceho človeka. To neboli gestá pre kritikov, ktorí od nového pápeža očakávajú reformy cirkvi svetského charakteru. Pápež sa jednoducho predstavil ako pastier, ktorý vie, čo má robiť. Ak niekto voľbou pápeža prekvapil, tak to boli predovšetkým kardináli. Svojou voľbou prejavili vôľu obnoviť cirkev vo svojej pôvodnej podobe. Vo svojom pôvodnom poslaní šíriť evanjelium. Osobný životopisec pápeža Sergio Rubin priznáva, že František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, často kritizoval svojich kolegov za to, že nenasledujú Ježiša Krista.

Svätý Otec František akoby šliapal po konvenciách, a predsa jeho kroky smerujú k autentickej cirkvi. Pochádza z prostredia, v ktorom rodina predstavuje silnú spoločenskú jednotku. Rovnako národ. Je prvým pápežom, ktorý sa hlási k svojej národnosti. Ako profesor psychológie si iste uvedomuje aspekty základných ľudských väzieb, preto jeho prihlásenie sa k národnej identite je prejavom prirodzenosti, ktorý tak veľmi absentuje u svetových lídrov. Najmä na Slovensku má zvláštnu príchuť, keď slovenských vlastencov nazývame hanlivo náckami.

Koľkí cirkevní hodnostári, aj na Slovensku, sa správajú ako šéfovia nejakého občianskeho združenia? Vyvíjajú rozličné aktivity lichotiace voľnomyšlienkárom. Najmä ľavicoví intelektuáli a liberálni demokrati by radi videli cirkev inde. Ako spoločenskú organizáciu, ktorú možno peniazmi poľahky rozložiť.  

František veľmi dobre pozná vôňu slumov i lesk vatikánskej kúrie. Ako vzdelaný jezuita udivuje svojou prostotou, srdečnosťou, láskou. Keď sa hovorí, že pri voľbe pápeža nie kardináli sú rozhodujúci, ale Duch Svätý, tak zvolenie Františka je toho jasným dôkazom. Ak som hľadala odpoveď na otázku, čo je milosť Božia, vo voľbe pápeža Františka sa mi naskytlo riešenie. Nie, nedá sa definovať, ale jej plody sú viditeľné – radosť a láska.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.