Živý imobilizér


valo webAKO BOLO, ČO BOLO

Živý imobilizér

Peter VALO

Autá sa kradnú až jedna radosť. Páčidlá a spájanie káblikov, ako ich vidíme v poučných amerických akčných filmoch, už používajú len diletanti. Na internete sa dočítate, že zlodeji vedia prečítať kód diaľkového ovládania od vášho auta, naprogramujú si náhradný kľúč a používajú zariadenia, ktoré im umožnia naštartovať elektronicky zablokovaný motor. Zlodeji sú technicky zdatní.

Štandardné imobilizéry zlikvidujú za pol minúty. V aute môžete mať prístrojček, ktorý vám ohlási na mobil, že sa tam dostal niekto cudzí. Na internete sa dočítate, že ho zlodeji vedia paralyzovať. Bez problémov odpoja aj GPS, podľa ktorého by polícia mohla vaše auto vypátrať. Väčšinu potrebných zariadení si zlodeji legálne zoženú cez internet. Napokon prečo by aj nie, veď sú podobné tým, ktoré firmy používajú pri ochrane tajných schôdzok.

Z internetu sa dozviete aj to, že zlodejom pri legalizácii vozidla, ktoré vám šlohli, pomáhajú experti rôznych profesií. V tejto súvislosti už zatkli aj policajtov v Trenčíne. Ďalší ľudia v reťazi sú výrobcovia falošných dokladov o aute z dovozu. Pre zlodejské gangy je najistejšie, keď predaj vozidla zrealizujú za hranicami Slovenska alebo ešte lepšie Európskej únie.

Organizované skupiny nekradnú autá len na predaj, ale aj na náhradné diely. Iní, menej talentovaní zlodeji sa uspokoja s tým, že vám auto len vykradnú. Títo sa s technikou nekašľú. Jednoducho rozbijú okno a veselo „čórujú“. Vy sa pri vyšetrovaní dozviete, že ste si na vine sami, lebo ste si v aute nechali kufrík, počítač, fotoaparát alebo peňaženku a keď príde na rad poisťovňa, zistíte, že ťaháte za kratší koniec.  Na internete vám poradia, čo máte urobiť, aby vám neukradli auto.  Urobíte to a ukradnú vám ho aj tak. Mne zatiaľ čmajzli len bicykel. Zlodej vylámal dvere na chodbe a bral. Policajt ho vypátral, ale prokurátorka zastavila vyšetrovanie pre nedostatok dôkazov.  Po tejto skúsenosti si auto nekúpim.

Môj priateľ zažil ráno prekvapenie. Vo svojom aute našiel spať cudzieho chlapa. Keď sa ho opýtal, čo tam robí, odpovedal: „Čo sa čudujete? Nemám kde bývať. Už tu spím tretiu noc.“

„Tu v mojom aute? Ako to, že som si to nevšimol?!“

„Budím sa zavčasu a som poriadny človek. Vždy po sebe upracem,“  odvetil bezdomovec. Môj priateľ namietol, že si mohol vybrať pohodlnejšie auto? Napríklad susedov mercedes, v ktorom by sa mu spalo celkom určite lepšie.

„Nemohol,“ odvetil nezvaný hosť.  „V ňom sú zabudované všelijaké jačiace potvory. Vy máte starší typ. Ľahko sa otvára. Stačí drôtený háčik. Robím to vždy s citom. Mali by ste oceniť, že som seriózny človek a vôbec som vám nepoškriabal lak. A ráno som vaše autíčko vždy rovnako pekne zatvoril.“

Nepríjemný dialóg prerušil rev nešťastného suseda. Zo zúfalých výkrikov bolo zrejmé, že mu niekto v noci ukradol jeho elegantný mercedes.

„No vidíte,“ povedal priateľov nocľažník. „Aj sem sa dnes v noci ktosi dobýjal, ale keď ma tu uvidel spať, tak sa vyparil.“

Môj priateľ oponoval, že kto by kradol takýto starý šrot. Nocľažník mu vysvetlil, že práve takéto zvyknú brať na súčiastky. Minule ho chceli ukradnúť, keď spal v trabante.

Kriminalita rastie. Krádeže áut spolu s ňou. Zlodeji sú stále vzdelanejší a policajti bezmocnejší. Nuž nečudujte sa, že môj priateľ začal po tejto skúsenosti uvažovať o tom, že sa so svojím bezdomovcom dohodne. Bude to obojstranne výhodné. Jeden bude mať postarané o pravidelný nocľah a druhý o nočné stráženie auta. Počet krádeží áut stúpa rovnako ako množstvo bezdomovcov. Ak sa cestou môjho priateľa vydali viacerí majitelia áut, vláde by odpadlo riešenie jedného z vleklých sociálnych problémov.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.