OTÁZKY PRE: Rema CICUTTA, držiteľa ceny Primátor roka 2013

3 OTÁZKY PRE: Rema CICUTTA, držiteľa ceny Primátor roka 2013

 Deväťstoročné jubileum mesta zdravia

 Zhováral sa Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

● Piešťany si minulý rok pripomínali 900. výročie prvej písomnej zmienky o svojej existencii. Ako sa to prejavilo v živote mesta?

Oslavy 900. výročia prvej písomnej zmienky o Piešťanoch sa konali vo viacerých oblastiach. Slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Piešťany bolo spojené s udeľovaním ocenení osobnostiam Piešťan. Tiež sme prezentovali jednotlivé zväzky Kroniky mesta Piešťany a ich elektronická podoba je sprístupnená aj pre širokú verejnosť na webe mesta. S veľkým záujmom u verejnosti sa stretla výstava Dejiny samosprávy v Piešťanoch. Veľké oslavy so sebou už tradične prinieslo Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny 1. júna 2013. Program bol mimoriadne pestrý. Jeho neoddeliteľnou súčasťou bolo aj stretnutie Piešťancov zo zahraničia, medzi ktorými nechýbali ani potomkovia rodiny Winterovcov, budovateľov piešťanských kúpeľov.

● Piešťany majú rôzne prívlastky. Ktorý z nich je pre vás osobne najvýstižnejší?

Symbolom nášho mesta je barlolámač. To lámanie barly, ktorou kedysi maliar Artur Bayer zhmotnil uzdravenie, má v širšom kontexte aj ďalší význam – je symbolom odstránenia prekážok, symbolom voľnosti, telesného i duševného zdravia, ktoré Piešťany poskytujú. A v tom je povedané všetko – aj liečenie, oddych, kultúra, šport, príroda, pohoda...

● V meste sú najväčšie a najstaršie kúpele Slovenska. Čo dávajú kúpele mestu a čo mesto kúpeľom?

Mesto je spoluakcionárom kúpeľov. Napriek tomu, že sme vlastníkmi len desiatich percent akcií kúpeľov, vzťah oboch strán je nerozlučný. Veď tak ako kúpele robia meno Piešťanom, aj mesto musí pripravovať podmienky pre hostí, návštevníkov aj pacientov. Okrem toho kúpele i mesto sú zakladajúcimi členmi oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany, v rámci ktorého sa prezentujeme spoločne napríklad na veľtrhoch cestovného ruchu.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.