SLOVO O SLOVENSKU 3 - 2014


KALISKÝ-HRONSKÝSLOVO O SLOVENSKU

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška Rozhodnutím predsedu NR SR z 19. decembra 2013 o vyhlásení voľby prezidenta SR oficiálne oznámil termín konania voľby prezidenta Slovenskej republiky s tým, že prvé kolo voľby sa uskutoční 15. marca 2014. Ako sa budú môcť zapojiť do prezidentských volieb Slováci žijúci za hranicami vlasti? Nijako, ak budú v deň volieb v zahraničí. Voľby prezidenta SR sa mimo štátnych hraníc Slovenska v našich diplomatických misiách – na veľvyslanectvách či konzulátoch – neorganizujú. To znamená, že aj občania SR pôsobiaci v zahraničí môžu voliť prezidenta iba na území Slovenska, čo je predmetom nespokojnosti mnohých, ktorí svoje názory vyjadrujú najmä cez internet.

Podľa zákona č. 46/1999 Z. z. z 18. marca 1999 o spôsobe voľby prezidenta Slovenskej republiky, o ľudovom hlasovaní o jeho odvolaní a o doplnení niektorých ďalších zákonov, § 1, ods. 2 citujeme: „Právo voliť prezidenta Slovenskej republiky majú občania Slovenskej republiky, ktorí v deň voľby dovŕšili 18 rokov veku a zdržiavajú sa v deň voľby na území Slovenskej republiky.“ Podľa zákona je to teda jasné. Znamená to však, že ak má človek žijúci mimo územia SR slovenské občianstvo a chce sa na voľbe prezidenta zúčastniť, musí prísť na Slovensko, čo predstavuje isté finančné výdavky.

Podstatné je však niečo iné. Ak sú údaje o počtoch súčasných ekonomických vysťahovalcov zo Slovenska aspoň približne relevantné, v zahraničí sa zdržiava okolo tristotisíc občanov SR, ktorí majú právo voliť. To už je množstvo, ktoré by mohlo ovplyvniť, ba aj zmeniť výsledky volieb. Nikto nemôže tvrdiť, že štát mu siaha na volebné právo. Je s tým však spojená cesta k volebným urnám na Slovensku. Ak niekto dlhodobo žije v zahraničí a pritom chce ovplyvňovať dianie na Slovensku svojím hlasom vo voľbách, azda by mohol pochopiť, že voľby prezidenta SR sa celkom logicky konajú na Slovensku...

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.