Posledný krajský snem bol v Bratislave

Minulý týždeň, 16. júna, sa v hlavnom meste uskutočnil Krajský snem Matice slovenskej bratislavského kraja. Slávnostnú udalosť pripravil Dom Matice slovenskej a Krajská rada v organizačnej spolupráci s MO MS v Dúbravke. Snemovanie otvorilo vystúpenie folklórneho súboru Klnka z Dúbravky. Po básni prednesenej umelkyňou, dlhoročnou matičiarkou a predsedníčkou MO 1 Evou Kristinovou privítala hostí a prítomných predsedníčka Krajskej rady Jana Lipníková.

Medzi účastníkmi nechýbal predseda MS Marián Tkáč. Slávnostnú atmosféru umocnilo odovzdávanie vyznamenaní za dlhoročnú činnosť práce v Matici a za zachovávanie tradícií nášho národného povedomia. Pamätné listy si prevzali Vojtech Ečery, Ľudmila Schwothová, Jarmila Ožvoldová, Helena Čajková, Mária Herichová, Jana Litváková. Bronzovú medailu dostali Jozef Vallo, Teodor Žatko, Elena Kadlečíková. Striebornou medailou boli ocenení Fridrich Kolarovič, Ľudovít Schwott. Zlatou medailou bol vyznamenaný Stanislav Bajaník.
Na úvod rokovania sa prihovoril predseda Matice Marián Tkáč. Zhodnotil aktuálny život v Matici, ktorá žije i napriek všetkým udalostiam, ktoré ju v minulosti postihli. Pred voľbami do Krajskej rady sa prihovoril prítomným šéfredaktor SNN Maroš Smolec, ktorý v Ružinove založil miestny odbor. Priblížil prítomným stránky SNN, ktoré dostali novú tvár a rozšírili sa o nové rubriky. Slovenské národné noviny sú v súčasnosti veľmi čítané, no málo sú propagované v novinových stánkoch Bratislavy.
Správu o činnosti predniesla predsedníčka Krajskej rady Jana Lipníková. Súčasnú situáciu v bratislavskom kraji rozobrala riaditeľka Domu Matice D. Suchá. Po voľbách do Krajskej rady a jej členov volebná komisia oznámila, že novým predsedom Krajskejrady Bratislavského kraja sa stal Štefan Martinkovič, ktorý sa poďakoval za dôveru a povedal: „Dávam si za cieľ aktivizáciu Krajskej organizácie, v ktorej sa budem výsostne snažiť o posilnenie členskej základne s dôrazom na mladú generáciu a slovenskú inteligenciu. Ciele Matice sú jednoznačné: oživenie činnosti, získavanie mladých ľudí pre činnosť, návrat Matice do verejného života, dať väčšie právomoci najmä v regiónoch, viac demokracie do verejného života a ďalšie.“

Kveta SLYŠKOVÁ Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.