V Žiline o Hronskom a Štefánikovi

Dom Matice slovenskej v Žiline dávno nezažil taký nápor, akým ho poctila verejnosť v pondelok 4. júna 2012. Symbolicky si v ňom podali ruky J. C. Hronský a gen. M. R. Štefánik.

Vo výstavnej sieni DMS bola nainštalovaná a otvorená putovná výstava Zahraničná Matica slovenská – Odkaz Jozefa Cígera Hronského, ktorú autorsky pripravil Peter Cabadaj. Prítomným ju priblížil Igor Válek, manažér kultúry Slovenskej národnej knižnice – Slovenského národného literárneho múzea v Martine.
Riaditeľ DMS Branislav Kohút pri tejto príležitosti zároveň prítomným predstavil spisovateľa a novinára Stanislava Hábera, autora knihy Štefánik po pristátí zastrelený?, načo sa účastníci skutočne vydareného matičného pondelka presunuli do Exilovej knižnice DMS na besedu s autorom, spojenú s autogramiádou spomínanej publikácie.
Stano Háber svojím pútavým rozprávaním nielen o Štefánikovi poslucháčov okamžite zaujal. So záujmom sme si vypočuli Stanove zážitky z vojny v krajinách bývalej Juhoslávie, predovšetkým o deťoch vo vojnových konfliktoch (spracované v jeho filme Tisíc malých princov – 1992).
Exilová knižnica DMS bola zaplnená do posledného miesta, čo svedčí aj o tom, že Žilinčania majú stále živý záujem o našich velikánov.

Branislav Kohút  Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.