Slovenskú Ľupču navštívili hostia z Macedónska

V dňoch 24 – 27. 5. 2012 privítala obec Slovenská Ľupča a DFS Dratvárik, ktorý je kolektívny člen Matice slovenskej, hostí z Detského kultúrneho centra Karpos, Skopje z Macedónska. Vo štvrtok po príchode absolvoval súbor návštevu Ľupčianskeho hradu, ktorý tvorí neodmysliteľnú dominantu obce. Piatkový program bol veľmi náročný, pretože súbor počas dňa vystupoval hneď dvakrát, a to v obciach Nemecká a Slovenská Ľupča.

Počas ich hodinového programu odprezentovali obyvateľom spomínaných obcí kruhové, krútivé tance z celého územia Macedónska, nazývané Horo. Ľudia, ktorí boli prítomní na ich vystúpení, mali možnosť zhliadnuť typické hudobné nástroje Balkánu, ako sú tapan, zurna, tambura a iné. Súbor predviedol vo svojom programe nádherné dvoj, troj-hlasné chorálové spevy, ktoré majú veľmi dlhú tradíciu a viažu sa na konfesionálnu príslušnosť obyvateľov Macedónska. Okrem toho v piatok prijal DKC Karpos na obecnom úrade starosta obce Slovenská Ľupča pán Ing. Miroslav Macák. Piatkový večer zavŕšil súbor spoločným posedením pri guláši vo farskej záhrade spoločne aj s členmi a rodičmi z DFS Dratvárik. Sobota patrila Turíčnemu jarmoku v Slovenskej Ľupči, ktorý zaznamenal už svoj 12. ročník. DKC Karpos sa zúčastnili na krojovanomo sprievode obcou a následne vystúpili aj v hlavnom galaprograme. Poobede navštívil súbor mesto Banská Bystrica, kde sa oboznámil s históriou mesta. Svoju návštevu Slovenska, ako aj Slovenskej Ľupče ukončil súbor účasťou na nedeľnej svätej omši, na závere ktorej zaspievali v krojoch slávnostnú pieseň. Počas zájazdu mali deti z DKC Karpos možnosť zažiť a spoznať našu kultúru aj trochu inak, keďže boli ubytovaní v rodinách. Zo začiatku sme sa obávali jazykovej bariéry, ale keďže máme spoločné slovanské korene, s komunikáciou veľký problém nebol. Priateľstvá, ktoré vznikli, bolo badať aj pri rozlúčke, keď vypadla nejedna slzička. Na záver pozvali vedúci DKC Karpos deti z DFS Dratvárik do Macedónska, kde by mal súbor v septembri reprezentovať Slovensko a samotnú Slovenskú Ľupču na najstaršom detskom folklórnom festivale v bývalej Juhoslávii. Veľmi sa tešíme, že sa podarilo nadviazať spoločnú spoluprácu, ktorá bude pokračovať aj naďalej. Dom Matice slovenskej v Banskej Bystrici participoval na návšteve DKC Karpos prostredníctvom zamestnanca domu Matúša Ivana, ktorý inicioval a zorganizoval návštevu súboru na Slovensko.

Matúš Ivan Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.