Naše talenty 2012 v Žiline

Vo štvrtok 31. mája 2012 ožila aula Gymnázia sv. Františka z Assisi deťmi základných škôl zo Žiliny a okolia, aby predviedli verejnosti svoje malé umenie. Na školách nám vyrastajú šikovné a talentované deti, ktoré niekedy ani nevedia o svojom talente. Týmto podujatím by sme im chceli pomôcť vyjsť z tieňa na svetlo a škole pomôcť predviesť sa svojou školskou a mimoškolskou umeleckou činnosťou.

Táto prehliadka talentovaných detí vychádza z pôvodnej slovenskej tvorby, ktorou chceme zároveň vštepovať deťom vzťah k vlastenectvu, slovenskému jazyku a všetkému pôvodnému, národnému a slovenskému. Podujatie otvoril riaditeľ Domu Matice slovenskej v Žiline Branislav Kohút, ktorý sa poďakoval organizátorom a odovzdal slovo predsedovi MO MS v Žiline Ing. Pavlovi Jureckému, ktorý oboznámil prítomných s myšlienkou zrealizovať toto podujatie. Deti oblečené v krojoch spievali slovenské ľudové pesničky, spievali a tancovali v muzikáli, predviedli divadelné a hudobné umenie. Program bol naozaj pestrý. Najprv vystúpili žiačky zo ZŠ v Lietavskej Lúčke, ktoré svojim krásnym spevom odštartovali podujatie. Po nich sme ešte v krajine hudby zostali, nakoľko sa nám v muzikáli predstavili žiaci ZŠ Slovenských dobrovoľníkov v Žiline – Budatíne. Zahrali a zaspievali muzikálové divadielko od Bella Felixa o tom, aké je náročné nájsť „Ženícha pre slečnu myšku“. Muzikál vystriedalo divadielko zo ZŠ Lietava s výborným hereckým obsadením a veľmi dobre spracovaným dielom Ľudmily Podjavorinskej Čin – čin. Okrem účinkujúcich si určite zaslúži pochvalu aj p. učiteľka Maljačková, ktorá toto dielko s deťmi naštudovala. Po ZŠ Lietava sa na javisku objavili kulisy, ktoré naznačovali, o čom bude ďalší program. Preniesli sme sa do rozprávky od P. Dobšinského O troch grošoch, kde Lysica ako jediná škola zapojila do divadelného predstavenia celý kolektív triedy a predviedli spracovanú všetkým známu rozprávku. Nakoniec vtiahli do deja aj samotnú učiteľku. Z krajiny rozprávok sme sa preniesli do kráľovstva detských hier. Pásmom detských hier a tancov „V sade“ ukončili žiaci z DFS Kolárik pri ZŠ v Kolároviciach dnešný program.
Účinkujúci zo všetkých základných škôl nám pripravili krásne popoludnie, na ktoré sa prišli pozrieť nielen rodičia. My im za to ďakujeme, žiakom za krásny kultúrny zážitok a obecenstvu za účasť, veď naše podujatie malo silnú konkurenciu v meste, kde sa konali Staromestské slávnosti.
Ďakujeme tiež organizátorom, ktorí nám umožnili podujatie zrealizovať i Gymnáziu sv. Františka z Assisi, ktorí nám bezplatne zapožičali miestnosť. Veľká vďaka patrí aj ŽSK a Matici slovenskej, ktorí nám finančne pomohli podujatie zrealizovať.
A my sa už teraz tešíme na budúci rok, čím nás naše talentované deti opäť prekvapia.

Zuzana Miškovská Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.