Čriepky slovenského folklóru 2012

Máme za sebou už 16. ročník prehliadky detských folklórnych súborov 6 – 15 ročných detí zo základných škôl Levického okresu ČRIEPKY slovenského folklóru.

Organizátorom tohto podujatia je Dom Matice slovenskej v Leviciach. Realizáciou pomohli Obecný úrad Jur nad Hronom, Mestské kultúrne stredisko v Leviciach a Mestské kultúrne stredisko v Tlmačoch. Prehliadka bola vyvrcholením celoročnej práce detských folklórnych súborov, ktoré nespočetnekrát účinkujú na rôznych podujatiach v obciach v okrese i ďalej, niektoré i v zahraničí. Každoročne sa do tejto prehliadky prihlási viac DFS, preto sa uskutočňuje v dvoch dňoch.
Prvá časť sa v tomto roku konala 16. mája v Kultúrnom dome v Jure nad Hronom, na ktorej vystúpilo 7 DFS z južnej časti okresu so 121 účinkujúcimi deťmi. Boli to VOZOKANČEK zo ZŠ Plavé Vozokany, ČAKANČEK zo ŽŠ Čaka, VINIČKA zo ZŠ Levice Školská ulica, RADOSTNÍK zo Spojenej katolíckej školy Levice, VENČEK zo ZŠ A. Kmeťa Levice, KURAĽANČEK zo ZŠ Kuraľany a JURANKA zo ZŠ Jur nad Hronom.
Druhá časť sa konala 25. mája v Spoločenskom dome v Tlmačoch, na ktorej vystúpilo 7 DFS zo severnej časti okresu so 119 účinkujúcimi deťmi. Boli to ZUŠKÁČIK zo ZUŠ Tlmače, TEKOVANČEK zo ZŠ Starý Tekov, PLAMIENOK zo ZŠ Tlmače, HRONČEK zo ZŠ Veľké Kozmálovce, MAKOVIČKA zo ZŠ Žemberovce, KĽAČANČEK zo ZŠ Hronské Kľačany a PODLUŽIANKA zo ZŠ Levice Pri Podlužianke.
Radosť bola pozerať sa na jednotlivé vystúpenia detských folklórnych súborov, ktoré predvádzali ukážky prác a tradícií nášho ľudu i hry detí, čím prispievajú k šíreniu a zachovávaniu dedičstva našich predkov pre budúce generácie.
Všetky súbory boli odmenené diplomami a knihami, ktoré im venoval Dom MS v Leviciach. Nechýbalo ani zaslúžené a bohaté občerstvenie, ktoré zabezpečili organizátori pre všetkých účinkujúcich a ich vedúcich.
Odborná porota zhodnotila celé dvojdňové podujatie, poukázala na stúpajúcu úroveň, klady a v záujme zlepšenie i na drobné nedostatky. Vďaka patrí všetkým organizátorom, ktorí prispeli k zdarnému priebehu tejto prehliadky, vedúcim DFS za entuzianizmus, vyhľadávanie a choreografické spracovanie tradícií a dedičstva našich predkov a najmä deťom za pekné spevy, tance, hry a zanietené stvárnenie života nášho ľudu a detí.
Žiarivé očká detí vyjadrovali radosť a spokojnosť z dobre vykonanej práce. Všetci sa už teraz tešia na ČRIEPKY slovenského folklóru, ktoré budú o rok.

Vincent Mozdík  Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.