Matičiari spojili príjemné s užitočným

Slavošovce – priemyselná obec na Gemeri v Štítnickej doline, ktorú netreba nejako zvlášť predstavovať. Skôr ako sa tu v Slavošovciach v r. 1828 narodil zberateľ slovenských povestí a rozprávok, kňaz a národovec Pavol Dobšinský, bola v roku 1817 postavená papiereň. Výroba bola prevažne ručná, zameraná hlavne na baliace papiere. Zakladateľka papierne Johanna Gyurkyová v roku 1841 zaviedla strojov výrobu papiera, prvú v Uhorsku.

Menej ľudí už vie, že Slavošovce majú ešte jednu zaujímavosť. Oveľa mladšiu, ale o to atraktívnejšiu. Tunel pod Homôlkou, vystavaný v rokoch 1941 – 1944, však dodnes neosadený železničnou traťou, preto ho využívajú len turisti a cyklisti ako zaujímavú turistickú atrakciu. V sobotu 19. mája 2012 sa matičiari z okresu Rožňava zišli tak trochu netradične na svojom pracovno-výchovnom podujatí.
Začalo sa to pri pamätnej buste, osadenej na nádvorí Základnej školy Pavla Emanuela Dobšinského v Slavošovciach. Nás matičiarov tešilo, že k nášmu podujatiu sa pripojili i deti zo Základnej školy na Zlatej ulici z Rožňavy, hostia z MS z Revúcej a rodáci z Čiernej Lehoty, dlhé roky žijúci v Košiciach a v Tatrách.
Slovo o histórii a súčasnosti základnej školy v Slavošovciach v podaní Milady Šikúrovej bolo veľmi zaujímavé a poučné.
Naše očakávania splnila i prehliadka rodného domu Pavla Dodšinského, kde sme k súčasnej expozícii s výkladom Milana Sajenka počúvali iba prívlastky – úžasné, brilantné...
Po krásnych slovách a obrazoch o našom rozprávkarovi Dobšinskom sme mali pred sebou skvostnú zaujímavosť Slavošoviec – Tunel pod Homôlkou.
Presun chôdzou k tunelu od Obecného úradu v Slavošovciach, samotný prechod tunelom, následne malým tunelom na koprášskej strane až na viadukt, je túra dlhá zhruba 5,5 km.
Odmenou pre tých odvážnych, ktorí to zdolali, bol výhľad na okolie Magnezitoviec a Chyžného, nezabudnuteľné technické riešenie týchto inpozantných stavieb, ktoré zub času nahlodal len veľmi málo.
Prechod naspäť do Slavošoviec a presun do Chaty pod Hájom v Čiernej Lehote bol vytúženým cieľom. Tu nás totiž čakal navarený guľáš, ktorý bol výborný nielen preto, že všetci sme boli poriadne hladní, ale aj preto, že bol naozaj výborný a všetci účastníci udeľujeme kuchárovi Rád zlatej varešky.
Malé sladké občerstvenie, výborné zákusky a koláče, spev pri harmonike bolo zavŕšením tohto krásneho dňa, na ktorý budeme iste všetci milo spomínať.
A na záver? Čo iné ako poďakovanie. Všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na tomto podujatí. Matičiarom, deťom a hosťom, že boli ochotní prísť, pretože bez účastníkov niet podujatia. Riaditeľke ZŠ Darine Labošovej, že nám povolila vstup na pôdu školy, pani poslankyni OZ v Slavošovciach a zároveň učiteľke Milade Šikúrovej za jej slová, Milanovi Sajenkovi za jeho zanietený výklad a lásku k rozprávkarovi Dobšinskému a histórii Slavošoviec, poľovníkom zo združenia v Čiernej Lehote za prepožičanie chaty, pánovi Miroslavovi Figúrovi za jeho kuchárske umenie, členom MO MS v Čiernej Lehote za zorganizovanie tohto zaujímavého podujatia. Tešíme sa na budúce spoločné stretnutie.

Darina Figúrová 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.