O cenu Slovenského učeného tovarišstva

Mesto Trnava už po XIV. krát privítala účastníkov Celoslovenskej literárnej súťaže. Prijatie účastníkov na radnici Pavlom Tomašovičom zanechalo milé dojmy v účastníkoch. Adriena Horváthová, predsedkyňa MO MS v Trnave slávnostne a vďačne pripomenula významné výročia: 220. výročie vzniku Slovenského učeného tovarišstva, ako aj blížiace sa 250 výročie narodenia Antona Bernoláka.

Pri pomníku prehovoril Emil Vontorčík, zástupca Bernolákovej spoločnosti z Nitry, po ňom z duše a do srdca prehovoril mladý pavlín, Michal Nižňanský. Detský spevácky zbor zo Základnej školy Slovenského učeného tovarišstva vniesol sviatočnú atmosféru, Detský zbor spieval piesne národné aj Hymnu Kto za pravdu horí. Obdivuhodné, ako mladí nádherne ponímajú odkaz Antona Bernoláka. Pietnym aktom kladenia vencov sme vzdali hold veľkému Slovákovi Antonovi Bernolákovi.
Privítali aj vzácnych hostí – Mariána Tkáča, predsedu Matice slovenskej, zástupcu Spolku sv. Vojtecha Slavomíra Ondicu, porotu v zložení Teodor Križka, básnik, Eva Jarábková a Ján Gálik. Súťaže sa zúčastnilo celkom 89 súťažiacich.
Cenu Predsedu Trnavského samosprávneho kraja získal Michal Schmidt, Cenu primátora mesta Trnava Viera Pavlendová, Cenu riaditeľa Spolku Svätého Vojtecha Katarína Matušková a Cenu predsedu Matice slovenskej Jozef Páleník.
V žánri poézia v prvej kategórii získali čestné uznania Patrik Lekeš, Katarína Jančeková, Veronika Rusňáková, Lenka Cocuľová, Imrich Kaplan, Dalibor Gajdoš, Vanesa Jóriová, Vanesa Hurajtová, a Kristína Krajníková.
V druhej kategórii vyhrala Barbora Brezinová, druhé miesto si odniesol Marek Sopko a na treťom mieste sa umiesnili Martin Chudík a Veronika Petrášová.
V treťej kategórii bolo poradie nasledovné: 1. miesto – Jozef Tomášik, 2. miesto – Mária Ďubeková, 3. miesto – Zuzana Martišková, čestné uznania Anna Lažová, Zuzana Bieliková, Lýdia Ďurišková, Terézia Šmidová.
V žánri próza v prvej kategórii zvíťazila Vanesa Jóriová, 2. miesto bolo neudelené a na treťom mieste sa spoločne umiestnili Monika Hurajová a Katarína Vargová.
V druhej kategórii bol najlepší Jozef arendarčík, druhý sa umiestnil Tomáš Gerbery a 3. miesto si odniesla Monika Nagyová. Čestné uznanie udelili Lenke Motúzovej.
V treťej kategórii zvíťazil Ivan Halama, Jozef Tomášik, druhá bola Mária Kutáková-Opatovská a tretia Jana Judinyová. Čestné uznanie si odniesli Janka Blakšová, Ján Kottra st. a Jozef Kottra st.
Veľkému záujmu sa vždy teší stretnutie ocenených s členmi poroty. Vzájomná rozprava o čarovaní so slovom trvala do neskorého popoludnia. Večer sme zamierili do Dobrého pocitu, kde sme pokračovali v priateľskom stretnutí.
Druhý deň nasledovala Literárna turistika po starobylej Trnave.
Ráno sme sa stretli pred Univerzitným chrámom Jána Krstiteľa v Trnave, kde nás s históriou previedol RNDr. Peter Horváth, vynikajúci historik Trnavy, autor niekoľkých sprievodcov po Trnave. Oboznámil nás s históriou katedrály, zaujímavými dejinnými udalosťami. V katedrále sme zúčastnili slávnostnej sv. omše, celebrovanej trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom, pri príležitosti 90. výročia vzniku trnavskej arcidiecézy. V novootvorenej arcibiskupskej Galérii sme si prezreli výstavu venovanú tomuto výročiu. Navštívili sme budovu Marianea, kde je osadený reliéf s nápisom: „Na večnú pamäť vďační členovia „Moysesa“ spolku slovenských katolíckych študentov autora I. Majerského. Vzdali sme hold Štefanovi Moyzesovi, prvému predsedovi Matice slovenskej. MO MS v Trnave inicioval a aj zrealizoval reštaurovanie poškodeného reliéfu z financií poskytnutých Trnavským samosprávnym krajom, s jeho predsedom Ing. Tiborom Mikušom. Slávnostné odhalenie a znovu posvätenie reštaurovaného reliéfu bude 4. októbra 2012. Po obede naše kroky smerovali do rajskej záhrady v Západoslovenskom múzeu, kde sme oddýchli, potom sme navštívili výstavné siene a prezreli si exponáty Západoslovenského múzea. Bohatá literárna turistika, sviatočne ukončila XIV. ročník súťaže. Tešíme sa na ďalší ročník.

Margareta Partelová Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.