Dubnickí matičiari hodnotili

Dňa 13.5.2012 sa uskutočnila Členská schôdza Miestneho odboru Matice slovenskej v Dubnici nad Váhom. Predseda MO Matice slovenskej Štefan Antalík vo svojej správe zdôraznil, že v roku 2011 si matičiari aktívne plnili úlohy, ktoré im vyplývali zo Stanov Matice slovenskej a činnosti práce.

Ďalej pripomenul, že Matica slovenská ponúka aj v 21. storočí vznešené ciele a ideály. Prezentuje a rozvíja kultúrne a duchovné dedičstvo. Svoje základy má postavené na princípoch, ktoré podporujú národnú hrdosť a nadväzuje na duchovný odkaz našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Práve táto úloha je aktuálna aj dnes, lebo 14.2.2012 sa začal Rok sv. Cyrila a Metoda. Matica slovenská, ale i celá naša spoločnosť sa pripravujú dôstojne osláviť 150. výročie založenia Matice slovenskej i 1 150 . výročie príchodu solúnskych bratov na naše územie. Štátne i cirkevné inštitúcie na tieto oslavy pozvali aj pápeža Benedikta XVI. Ďalej Matica slovenská nadväzuje na prácu bernolákovcov a štúrovcov. Podporuje národný program a strategické ciele, ktoré zabezpečujú rozvoj regiónov i celého Slovenska. Ďalším poslaním Matice slovenskej je prehlbovať vzťah občanov k slovenskej štátnosti a ochraňovať a rozvíjať kultúrne dedičstvo. Pri plnení týchto úloh Matica slovenská nepozná slová koalícia a opozícia. Matice slovenská má rada všetkých občanov Slovenskej republiky a chce slúžiť všetkým, ktorí majú záujem rozvíjať našu vlasť po stránke ekonomickej, kultúrnej, ale i duchovnej. Miestny odbor Matice slovenskej v Dubnici nad Váhom bol založený v roku 1925. Prvým predsedom MO Matice slovenskej bol učiteľ a organista František Gabriel. Pre informáciu, v roku 1946 bol predsedom MO Matice slovenskej v Dubnici nad Váhom miestny dekan Ján Pázstor, ktorý bol v roku 1973 vysvätený za nitrianskeho biskupa.
Miestny odbor Matice slovenskej v Dubnici nad Váhom bol obnovený v roku 1990. Za jeho predsedu bol zvolený Július Filo. V roku 1998 bol za predsedu zvolený Jozef Košík a od roku 2006 je predsedom Štefan Antalík. Ďalej predseda MO MS pripomenul, že prácu v roku 2011 úzko koordinovali aj s Domom Matice slovenskej, ktorý pôsobí v Dubnici nad Váhom, ďalej spolupracovali s oddelením kultúry, Dubnickým múzeom i Jednotou dôchodcov. V súčasnosti má Miestny odbor Matice slovenskej v Dubnici nad Váhom 127 členov. Kolektívnymi členmi MO Matice slovenskej sú Folklórny súbor Vršatec, Folklórny súbor Senior klub Vršatec a Spevácka skupina JESIENKA.
Na schôdzi pracovník Domu Matice slovenskej Marek Velacek odovzdal ocenenie aktívnym členom Matice slovenskej a zaželal im veľa úspechov do ďalšej práce. Ďakovné listy si prevzala Janka Rybárová, Miroslav Sýkora, Benjamín Podoba, Ľubomíra Zemková, Janka Drozdová a Milan Drozd. Bronzovú medailu si prevzal Jozef Uhlík.
Na záver predseda MO Matice slovenskej Štefan Antalík poďakoval za dobrú spoluprácu a podporu riaditeľke Domu Matice slovenskej Janke Valigurčinovej, primátorovi mesta Ing. Jozefovi Gašparíkovi, ako i všetkým, ktorí sa aktívne podieľali na práci a rozvoji MO Matice slovenskej v Dubnici nad Váhom.

Marek Velacek Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.