Práca bude iba pre vzdelaných


K horizontom rozvoja vyplávajú nové vlajkové lode ekonomiky

Práca bude iba pre vzdelaných

(ib)

„Ak chce niektorý štát nastúpiť na cestu trvalého hospodárskeho rastu a oživiť trh práce, jediné, čo musí urobiť, je podporiť začínajúce firmy či ešte len projekty.“ Tak znie recept na úspech Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Platí aj pre Slovensko, napokon, Slovensku bol aj touto organizáciou odporúčaný.

Práve nedávna štúdia OECD poukázala na zistenie, že v uplynulých desiatich rokoch to neboli v mnohých krajinách tak štedro dotované nadnárodné spoločnosti, ktoré vytvárali nové pracovné miesta, ale naopak mladé firmy.

  • MLADÉ FIRMY

Mladé firmy tesne po štarte podnikania dokážu podľa štúdie aj v ťažkých časoch krízy každoročne zvyšovať počet zamestnancov, zatiaľ čo „staré spoločnosti“, ktoré majú viac ako päť rokov, v celkovom hodnotení zamestnancov skôr prepúšťali alebo neprijímali nových. OECD poukazuje na to, že nová spoločnosť s rýchlym rozvojom a inovačným potenciálom logicky potrebuje viac nových síl ako väčšia, vyspelejšia, vyzretá firma, ktorá je na evolučnom rebríčku firemného vývoja oveľa ďalej. Podľa OECD z toho vyplýva záver: „Vyspelé ekonomiky trpiace vysokou nezamestnanosťou (ide pravdaže najmä o Európu) by mali zo všetkých síl podporovať začínajúce firmy s nádejou, že nové inovatívne firmy sa zabehnú a dokážu využiť potenciál masy kvalifikovaných nezamestnaných, ktorí prišli o svoju prácu počas krízy.“

Štúdia tiež veľmi detailne opisuje, ako sa v čase krízy počet pracovných miest založených na vedomostiach každým rokom zvyšoval, kým dopyt po nekvalifikovanej pracovnej sile očividne slabne. Aj medzi tými firmami, čo sú práve na štarte, sa dá veriť najmä tým „supernovám“, ktoré začínajú pôsobiť v oblasti služieb alebo technológiách a odvetviach založených na znalostiach.

  • VLAJKOVÉ LODE

A čo môžu urobiť jednotlivé krajiny, aby dostali tieto mladé firmy do optimálnej hospodárskej situácie? Určite sa štátu oplatí investovať do vzdelávania najmä v oblasti technológií, do odbornej prípravy, do preškolenia, do jednoduchého a transparentného regulačného a daňového prostredia, pomáhať v prístupe ku kapitálu, prípadne úveru, ale aj daňovo a sociálne zvýhodňovať nové mladé firmy. Práve z nich sa môžu stať vlajkové lode ekonomiky, ktoré vytiahnu krajinu z marazmu dlhovej krízy.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.