Utajovaný spis je prejavom otvorenej iredenty


jobbikRadikálna maďarská strana Jobbik agituje aj na Slovensku

Utajovaný spis je prejavom otvorenej iredenty

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ – Foto: internet – zdroj: 444.hu

Maďarská televízna stanica ATV informovala o utajovanom dokumente extrémistickej strany Jobbik, ktorá je usadená v maďarskom aj v európskom parlamente. Spis, ktorého autorom je poslanec maďarského parlamentu István Szávay, rozoberá okrem iného šance strany Jobbik uspieť u príslušníkov maďarskej menšiny v štátoch susediacich s Maďarskom a navrhuje stratégiu, ako ich osloviť. Ide o to, aby sa príslušníci maďarskej menšiny v zahraničí prihlásili o maďarské občianstvo, čím by získavali volebné právo v Maďarskej republike, a tak by sa stali potenciálnymi voličmi strany Jobbik.

Partnermi pre tieto snahy na Slovensku sú mládežnícke organizácie Strany maďarskej koalície Via Nova a členovia študentskej samosprávy Selyeho univerzity v Komárne. Práve na a

kademickej pôde v Komárne, financovanej zo slovenského štátneho rozpočtu, podľa autora materiálu Szávaya, má Jobbik „tesné, priateľské vzťahy, cez ne sme dokázali aj doteraz dosiahnuť na veľa mladých a jemne formovať ich názory“.

  • VIA NOVA

„So Szávayom sme mali kontakty, keď bol predsedom študentskej samosprávy filozofickej fakulty budapeštianskej univerzity ELTE,“ povedal pre portál bumm.sk predseda študentskej samosprávy v Komárne Ákos Valent, a pritom študentskú samosprávu označil za apolitickú, ale tiež pripustil, že Szávay sa zúčastňoval na akciách študentskej samosprávy v Komárne. Iný partner strany Jobbik na Slovensku, mládežnícka organizácia SMK Via Nova nabrala „úplne jobbikovský obrat“, uvádza v spise Szávay. Podľa neho sa Via Nova musí „v dlhšom horizonte odstrihnúť od prestarnutého, z veľkej časti nekompetentného vedenia SMK a založiť novú národne radikálnu stranu“. Predseda Via Novy László Gubik pre bumm.sk poprel, že by nastal obrat k Jobbiku a že by chceli zakladať

novú stranu. Podpredseda Via Novy István Samu je členom predsedníctva SMK, štyria členovia Via Novy boli na kandidátke SMK vo voľbách do NR SR.

  • NEKOMENTUJE

Vlani mal Jobbik školenie straníckych funkcionár

jobbik 444.hu

ov a hosťom boli aj krajanské mládežnícke organizácie, medzi nimi aj Via Nova. László Gubik, predseda Via Novy, mal vtedy prednášku pre mládežníkov Jobbiku, kde tvrdil, že Maďarsko a jeho politici môžu tunajším Maďarom pomôcť najmä tým, že vybudujú ekonomicky silný štát, ktorý by dokázal vplyv rozšíriť i na juh felvidéku. „Nemám takéto informácie či indície, ani náznaky tam nie sú,“ povedal predseda SMK József Berényi o prepojení Via Novy a Jobbiku. Autor spisu Szávay v roku 2011 rokoval v Bratislave aj s predsedom SMK J. Berényim.

Predstaviteľ maďarskej strany Jobbik a ideológ István Szávay pravosť dokumentu pre server bumm.sk nepoprel, povedal len, že ho nebude komentovať, lebo strategické dokumenty sú vnútornou záležitosťou strany.

 

.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.