Zem stále zostáva našou živiteľkou


poľnohospodárstvo 1V okolitých krajinách si pôdu cenia a chránia ju viac ako Slovensko

Zem stále zostáva našou živiteľkou

Ivan BROŽÍK – Foto: archív - Karikatúra: Peter GOSSÁNYI

Pôda nie je iba nehnuteľný majetok. Aj keď je mimoriadne obľúbeným artiklom realitných kancelárií, v prvom rade je to naša živiteľka. Nech to slovo znie niekomu akokoľvek starosvetsky, je to doslova tak.

Málokto si všimol, aké rozhodnutia sa v posledných rokoch prijímajú v Číne v súvislosti s pôdou. Táto svetová veľmoc a populačný gigant totiž plánuje nákup troch miliónov hektárov poľnohospodárskej pôdy na Ukrajine. Čínska spoločnosť Xinjiang Production and Construction Corps už podpísala s ukrajinskou poľnohospodárskou spoločnosťou KSG Agro dohodu, v rámci ktorej Číňania získajú na Ukrajine spočiatku 100 000 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Toto číslo sa má postupne zvyšovať až na spomínané tri milióny hektárov. Niekoľko týždňov po podpísaní tohto kontraktu Čína svetu oznámila, že uvoľňuje populačnú politiku a v určitých prípadoch ruší zákon o jednom dieťati v rodine. Súvislosť je viac ako zrejmá.

BULHARSKÉ STOP

Bulharský parlament pred mesiacom neočakávane veľkou väčšinou hlasov rozhodol o predĺžení zákazu predaja poľnohospodárskej pôdy cudzincom až do roku 2020. Za predĺženie zákazu hlasovalo 171 poslancov, proti bolo 38, kým 12 sa hlasovania zdržalo. Tamojší zákonodarný zbor poveril socialistickú vládu vypracovaním návrhov príslušných legislatívnych noriem tak, aby kúpa poľnohospodárskej pôdy zostala pre cudzincov v Bulharsku nemožná aj po januári 2014, a to až do roku 2020. Návrh vzišiel z dielne „nacionalistickej“ strany Ataka.

„Hlavným dôvodom je asi desaťnásobne nižšia cena pôdy v krajine oproti porovnateľným údajom zo stredoeurópskych štátov,“ pripomenul líder tejto strany Volen Siderov. Jeho stranu v tomto prípade podporili aj jej obvykle úhlavní nepriatelia z konzervatívnej strany Občania za európsky vývoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova. Predstavitelia GERB zdôvodnili svoju podporu návrhu výsledkami prieskumov verejnej mienky, podľa ktorých sa dve tretiny bulharskej populácie vyslovili proti predaju pôdy cudzincom.

AJ ORBÁN VZDORUJE

potraviny„Novým zákonom o pôde zruší Maďarsko možnosť predaja pôdy cudzincom,“ vyhlásil v tom istom čase v maďarskom Cegléde premiér Viktor Orbán. Vláda podľa jeho slov zvažuje, či nový zákon, ktorého cieľom bude vytvoriť právny rámec perspektíve nového maďarského poľnohospodárstva, nebude takzvaným dvojtretinovým zákonom, teda niečo ako náš ústavný zákon. „Pôdu kupovať vo Francúzsku či v Rakúsku je nemožné, aj keď teoreticky áno,“ konštatoval Viktor Orbán a dodal, že vláda ochráni pôdu pred špekulantmi a bankármi. „Kto má pôdu, má aj budúcnosť,“ povedal maďarský premiér s tým, že je potrebné prebrať pôdu otcov. Je potrebné, aby mladí Maďari obsadili vidiek, poznamenal tiež dôrazne predseda maďarskej vlády.

NAŠA PROTIOFENZÍVA

Slovenský rezort pôdohospodárstva v reakcii na budúcoročné uvoľnenie trhu s pôdou pre zahraničných vlastníkov prišiel s novým štátnym programom Moja pôda. Od začiatku júla si farmári môžu výhodnejšie požičať peniaze od Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB). Tá požaduje len 15-percentný podiel zdrojov klienta a ponúka až 15-ročnú splatnosť úveru. Úroky sa majú pohybovať pravdepodobne medzi troma až štyrmi percentami. Naši farmári za zvýhodnených podmienok môžu nakupovať nielen ucelené parcely, ale aj spoluvlastnícke podiely, podmienky sa vzťahujú aj na nákup zastavaných pozemkov pod nehnuteľnosťami. Farmári si na nákup pozemkov môžu požičať najviac 390 tisíc eur. Ako záruka postačí kupovaný pozemok. Ak farmár nebude úver splácať, pozemok odkúpi Slovenský pozemkový fond. Na program Moja pôda zatiaľ SZRB vyčlenila dvadsať miliónov eur.

pôda živiteľka

■ VARUJÚCA INFORMÁCIA

Austrálsky parlament už dávnejšie navrhol audit vlastníkov pôdy. Táto informácia môže čitateľa zaujať, ak si prečíta aj nasledujúce údaje. Slovensko ako štát vlastní prostredníctvom Slovenského pozemkového fondu okolo 140 000 hektárov pôdy. Ostatnú pôdu však už teraz, ešte pred legalizovaním jej predaja cudzincom na Slovensku, vykupujú cez tretie osoby investori z rôznych častí sveta. Od Dánov, Holanďanov či Talianov po Američanov, Číňanov a Izraelčanov.

Nikto nevie presne povedať, koľko poľnohospodárskej pôdy už doteraz odkúpili,“ vyjadrilo sa nedávno ministerstvo pôdohospodárstva. UniCredit Bank Slovakia súčasne odhaduje, že cudzinci už na Slovensku ovládajú 40 až 45 tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, z čoho zhruba 25 tisíc hektárov aj priamo vlastnia.

 

Viac ja v článkoch:

http://www.snn.sk/index.php/ekonomika/1891-tisicky-hektarov-su-uz-v-rukach-cudzincov

http://www.snn.sk/index.php/ekonomika/1892-s-krizikom-po-funuse



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.