Prebúdzanie sa do smutnej reality


KALISKÝ-HRONSKÝPOZNÁMKA

Prebúdzanie sa do smutnej reality

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

Prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár tesne pred skončením XXII. zimných olympijských hier v Soči vyhlásil, že nemá dôvod meniť nič na svojom tvrdení, že hry boli dobre zorganizované a podmienky pre športovcov boli tiež výborné. „Boli sme a stále sme realistickí. Ja osobne sklamaný nie som, skôr naopak. Máme niekoľko pozitívnych výsledkov. Za mimoriadny úspech treba považovať zisk zlatej medaily Anastasie Kuzminovej.“

Nuž, neviem veru, nebyť tej jedinej medaily, potom by pán Chmelár bol už aspoň trochu sklamaný? Slovenskí športovci odovzdali na zimných olympijských hrách v Soči podľa šéfky výpravy Jany Gantnerovej všetko, na čo mali v danom momente. Tak teda, popravde, veľa toho nebolo...Iba minimum športovcov zo slovenskej výpravy, ktorá mala šesťdesiatdva súťažiacich a takmer rovnaký počet nešportujúceho personálu, sa dostalo na popredné miesta vo výsledkových listinách. Jedinou získanou zlatou medailou zachraňovala medailovú bilanciu slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová. Medzi úspechy Slovenska na ZOH 2014, aj keď bez zisku medailí, možno zaradiť okrem Kuzminovej aj umiestnenia zjazdára Adama Žampu, biatlonistu Mateja Kazára, miešanej biatlonovej štafety. Dovedna jedno prvé, dve piate a dve šieste miesta. O výbuchu hokejistov tu už ani netreba písať.

Treba však pripomenúť, že vedúca našej výpravy Jana Gantnerová sa vyslovila pred olympiádou, že odhaduje počet našich vybojovaných medailí na štyri. Spoločne s ňou snívalo možno celé športové Slovensko. Prebudenie bolo bolestné, sny vystriedala tvrdá realita. Jednotlivé zúčastnené športové zväzy majú v blízkom období po návrate zo Soči pripraviť analýzu vystúpenia svojich športovcov na zimných olympijských hrách. Po skompletizovaní všetkých správ zhodnotí ZOH 2014 valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru.

Napriek slovám šéfa SOV Chmelára a vedúcej výpravy Gantnerovej, ktoré znejú ako chlácholenie verejnosti a zakrývanie reálneho stavu slovenského olympizmu, medzi odborníkmi nad výsledkami našej výpravy nevládne spokojnosť. Opäť sa potvrdilo, že Slovensku chýbajú viacerí špičkoví športovci. So svetovou elitou na bielych svahoch či ľadových plochách držia krok len niekoľkí jednotlivci. Slovenská výprava zaostala výrazne aj v porovnaní s okolitými krajinami, keď Česko, Poľsko i Slovinsko majú za sebou veľmi úspešné pôsobenie na zimnej olympiáde. Už po predchádzajúcej zimnej olympiáde v kanadskom Vancouveri sa verejne ozývali hlasy s otázkami, či vôbec za Slovensko bude mať kto ísť do Soči reprezentovať tak, aby sme neutŕžili hanbu a aby športovci neboli označovaní za dovolenkárov, ktorí išli do Ruska iba na výlet. Podobné myšlienky sú ešte vo vyhrotenejšej podobe aktuálne aj teraz pri pohľade na budúce ZOH v juhokórejskom stredisku Pjongčang 2018.

Ak súčasný manažment olympijského športu na Slovensku chce pokračovať v snívaní aj do budúcnosti, prinesie to len prebúdzania sa do smutnej reality v ďalších olympijských cykloch. Po Londýne 2012 a Soči 2014 sa najbližšie v lete 2016 v Riu de Janeiro zrejme nemáme veľmi na čo tešiť.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.