Prerod na ľudových


frešoEva ZELENAYOVÁ

Na slovenskej politickej scéne sa črtá nezvyčajný úkaz. Strany, ktoré sú roky členmi Európskej ľudovej strany, sa budú reformovať – na strany ľudového typu. Ide o SDKÚ-DS, KDH a Most – Híd. S predstavou ľudovej politiky prišiel nový predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Až on objavil ideologický základ svojej strany, ktorá dosiaľ robila všetko, len nie ľudovú politiku. Čo inšpirovalo nového predsedu k tomu, aby nasmeroval SDKÚ do ľudovej politiky? Nepochybne odchádzajúce HZDS.

KDH, SDKÚ a SMK roky bojkotovali vstup HZDS do Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente. Teda paradoxne strany bez ľudového programu boli prekážkou strane s výrazne ľudovou orientáciou. Žiaľ, aj takú tvár má európska politika, keď i jedna strana v EP môže zablokovať vstup inej strany z materskej krajiny. Zvyčajne sa to nerobí, ale na Slovensku v rámci politického boja boli strany napravo od stredu všetkého schopné. Vrátane zničenia štátu. Koľko úsilia vynaložili na vytvorenie antiintegračného obrazu o HZDS, až to Slovensko dostalo do pozície outsidera Európy. Roky sa KDH, SDKÚ a SMK tvrdo vyhraňovali voči HZDS a bránili hnutiu začleniť sa do ľudovej strany, čo potom zneužívali v domácej i medzinárodnej politike a poukazovali, že HZDS je v izolácii a ťahá so sebou aj Slovensko.

V súčasnosti je HZDS mimo veľkej politiky, program boja proti mečiarizmu sa vyčerpal a vyčerpal aj opozičné strany. Natoľko, až sa ukázala ich pravá tvár: nijaký projekt pre rozvoj slovenskej spoločnosti, iba klientelistické a korupčné praktiky. To nakoniec viedlo k definitívnemu odchodu Dzurindu z čela SDKÚ-DS a umožnilo novému predsedovi siahnuť po agende, na ktorej mala strana stáť od začiatku. Frešo novým slovníkom tak ohromil svojich politických partnerov, že z pokoja vyrušil aj inak nevyrušiteľného predsedu KDH Jána Figeľa. Okamžite sa prihlásil k Frešovej iniciatíve vytvoriť blok ľudových strán. Pridal sa aj Béla Bugár, niekdajší predseda SMK, dnes predseda strany Most – Híd.

Slovensko malo tri strany v Európskej ľudovej strane Európskeho parlamentu, no skutočnú ľudovú politiku robila práve strana, ktorú vo veľkej Európe medzi seba, práve pre tie tri „slovenské“ strany, neprijali. A dnes z bojovníkov proti ľudovosti sa stávajú jej priekopníci. Ibaže z  transvestitov sa dosiaľ nikdy nestali autentické subjekty.                                                                                                                            

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.