Protesty proti Gorile organizátori ukončili

gorilaZnie to neuveriteľne, ale protesty občianskej verejnosti proti praktikám politikov a finančných skupín, nápadne pripomínajúcich korupciu, sa skončili. Oznámili to samotní organizátori protestov. Buďme teda presní, protesty občanov ukončili organizátori podujatí, na ktorých tisíce obyvateľov Slovenska v treskúcich mrazoch vyjadrovali hnus a odpor proti systému, ktorý si na troskách demokracie vybudovala politicko-finančná oligarchia. Nepôjde sa ani pred Pentu, kam ešte pred pár dňami pozývali z tribún.

Dôvod takéhoto fiaska je zrejmý už na prvý pohľad. Ktosi totiž začal manipulovať dav. Manipulovať a nechutne zneužívať. Dav v tomto kontexte autor vôbec nemyslí pejoratívne, skôr ako vyjadrenie potenciálnej sily či množstva hlasov. Naopak, ten „dav“, ktorý dvakrát vyšiel do mrazu a celoslovensky prejavil svoju (ne)vôľu, si zasluhuje úctu. S neúctou sa však možno vyjadrovať o skupinke – aké symbolické s Dzurindovými názormi na aktivity ľudí z roku 2005 – ktorá si protesty privlastnila. V týchto dňoch sme živými svedkami hnusu, ktorý nám v mene demokracie predvádzajú viacerí organizátori, ktorých spája takmer totožný záujem – moc. V redakcii istého komorného týždenníka, ktorý by na základe ekonomických pravidiel už dávno vzhľadom na počet odoberateľov nemal vychádzať, sa stretáva moderátor verejnoprávnej televízie s kandidátmi politickej strany, spolu s nejakým úplatkárskym gaunerom robia program, ale aj jeho propagandu. Moderátor, ktorý neznáša všetkých a všetko a tak trochu aj seba, pretože ho kedysi dávno na Primaciálnom námestí v Bratislave akási dopálená občianka kmasla kabelkou po hlave, tlačí cez insitného politika do verejného života Gorily. Tak isto na tribúnach sa zrazu začali zjavovať Gorily s nenávisťou a namyslenosťou preplneného tretieho sektora a gorily z esbéesiek, ktoré pracujú pre finančníkov v spise Gorila. Nová mocibažná ekvipáž sa však našťastie začala požierať navzájom ešte skôr, akoby sa mohla pretlačiť cez voľby k moci parlamentnej, danej jej oklamanými občanmi. „V nedeľu demonštrácia nebude, dôvody ešte spresníme,“ vyhlásila za organizátorov gorilích zhromaždení Lucia Gallová. Z námestí plánujú prechod za diskusné stoly. „Prvá verejná diskusia bude v piatok v Bratislave na Vajnorskej, detaily ešte spresníme,“ dodala Gallová. Na debate by sa podľa nej mali zúčastniť odborníci, občania, niekto z organizátorov a ľudia z tretieho sektora. A scenár je jasný – klubové zákulisné stretnutia samozvaných odborníkov na všetko – od nevyštudovaných prieskumníkov cez bývalých marxistických politológov až po dobre zašité a večne reptajúce detičky pod rúškom tretieho sektora. Našťastie, to sme tu už mali, máme a ešte žiaľ určite dlho mať budeme. Našťastie preto, že aj bežný občan už vie, kto je kto v tejto hre. Teraz sa treba zaoberať naozaj už len tým, komu vlastne spisy Gorila poslúžili, keď „sa“ zverejnili. A čo sa také vážne v štáte udialo počas týchto dní, keď pozornosť ľudí a médií bola zámerne orientovaná na čosi, čo sa vďaka organizátorom stalo výsmechom priamej demokracie.

Ján ČernýPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.