"Demokratickí" záchrancovia ekonomiky


radičováČO INÍ NEPÍŠU

Míny popravicovej vlády sú stále aktívne

Ivan BROŽÍK

Slovensko potrebuje každé euro. Nástražné míny v ekonomike štátu ako dedičstvo po „slušnej“ vláde Ivety Radičovej“ ešte stále nie sú všetky deaktivované. Týždeň čo týždeň minister financií hasí výpadok niektorého zo zdrojov štátneho rozpočtu. V tejto atmosfére naozaj rozhnevá zistenie, že predošlá „pravicová“ vláda nedokázala v roku 2011 využiť ani jedno euro z eurofondov.

Dá sa pochopiť, že nebol záujem o ten druh eurofondov, ktoré pretavené do podoby rôznych samosprávnych projektov v konečnom dôsledku slúžia občanom. Dá sa pochopiť, že nebol záujem o ten druh eurofondov, ktoré mohli smerovať do rozvoja vidieka. Napokon dá sa pochopiť aj to, že politici z predchádzajúcej vlády sa akosi netrhali, aby dokázali zabezpečiť peniaze, ktoré by poslúžili nám všetkým, hoci aj v sekundárnej podobe nižšej DPH či väčších zdrojov pre školstvo a zdravotníctvo. Určite by sa inak tí „politici“ trhali, ak by išlo o peniaze, ktoré možno previesť na súkromné účty. Eurofondy však pod kontrolou orgánov Únie majú slúžiť nám všetkým. Za stratu politickej súdnosti možno preto najnovšie považovať nedávne torpédovanie snáh súčasnej vlády o urýchlené prijatie zákona o výberovom konaní zo strany Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS). Ak totiž do konca roka 2013 nedokážeme vyčerpať peniaze, ktoré mala zužitkovať už v roku 2011 vláda jej politických spriaznencov, potom o ne jednoducho prídeme. S vážnymi následkami pre nás všetkých.

V roku 2011 vláda Ivety Radičovej vyčerpala nulu. My sme začali rozbiehať čerpanie, ale vy mu potrebujete dať nejakú pomoc. Ak máme my minúť peniaze, ktoré ste vy nevyčerpali, do konca roka 2013, tak je tu problém, že my ich musíme nielen obstarať, zrealizovať, ale aj zaplatiť,“ adresoval Lucii Žitňanskej minister vnútra Robert Kaliňák z vládneho SMER-u. Totiž kvalitné čerpanie eurofondov môže okrem iných efektov viesť aj ku skorému návratu k 19-percentnej DPH. A to asi súčasnej opozícii prekáža v prvom rade.
Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.