S krížikom po funuse?


BROŽÍK webPOZNÁMKA

Ivan BROŽÍK

Predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky Pavlovi Paškovi je adresovaná výzva, ktorú mu jej signatári aj v týchto dňoch doručujú buď na podpisových hárkoch, alebo prostredníctvom kontaktného formulára na webovej stránke NR SR. Má takéto znenie: „Dňa 30. 4. 2014 sa na Slovensku skončí moratórium na odpredaj pôdy pre zahraničné osoby. Slovenská verejnosť, majitelia pôdy nie sú dostatočne pripravení na tento akt, resp. mnohí si neuvedomujú dôsledky tohto kroku pre budúcnosť Slovenska.

Pôdu budú skupovať predovšetkým bohaté zahraničné firmy/osoby mnohokrát za špekulatívnym účelom. Chudobní vlastníci sa pôdy predajom vzdajú za relatívne nízke ceny, ale hlavne znemožnia si tým navždy prístup k nej, k jej využívaniu, k spravovaniu svojej krajiny, prostredia, v ktorom žijú, a to aj pre svoje potomstvo. Takýto živelný predaj pôdy bude mať katastrofálne následky pre celé Slovensko.      Žiadam vás preto ja občan Slovenskej republiky ako svojho delegovaného zástupcu, ústavného činiteľa Slovenskej republiky prijať okamžite účinné právne kroky na predĺženie tohto moratória minimálne o dva roky ...“

Nuž, výzva je to smelá, ambiciózna a v konečnom dôsledku aj myšlienkovo opodstatnená. Vo vzťahu Slovenska k Európskej únii však naráža na jedno veľké ALE. V troch písmenách sa skrýva – z dnešného pohľadu – možno príliš ústretová pozícia voči Únii v čase negociačných, teda prístupových rokovaní. Na pripomenutie, viedol ich terajší predseda KDH Ján Figeľ. Predaj pôdy zahraničným subjektom sme sa totiž zaviazali uvoľniť od mája 2012 s možným predĺžením tohto termínu o dva roky. S jediným možným predĺžením! Teoreticky tak v súčasnosti Slovenská republika nemôže nijakým zákonom ako jednostranným aktom zakázať predaj pôdy zahraničným záujemcom po apríli 2014. Treba spresniť, že ide o pôdu, registrovanú v poľnohospodárskom pôdnom fonde, teda pôdu využívanú na pôdohospodársku či lesnícku činnosť. Jediná možná cesta by bola vo forme otvorenia prístupových zmlúv, a to je v praxi nielen legislatívne, ale aj politicky nepredstaviteľné.

Zahraničné osoby majú o pôdu na Slovensku záujem aj preto, že ceny sú v porovnaní so západnou časťou Únie výrazne nižšie. Momentálna prax je však taká, že existuje možnosť nadobudnutia pôdy na jej obhospodarovanie aj prostredníctvom obchodnej spoločnosti (napr. s. r. o.) so sídlom na Slovensku, čo sa zdá byť vhodná cesta aj pre zahraničných investorov ako využiť dobrú investičnú príležitosť. A nielen vhodná, ale aj často využívaná. Takže , ak sa rozprávame o ochrane nášho zlatého pôdneho fondu pred skupovaním zo strany zahraničných záujemcov, robíme to tak trochu „s krížikom po funuse“.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.