Slovenskí literáti sa obávajú o spoločný majetok


Dom spisovatelov BA štvorecPrídu spisovatelia o lukratívnu nehnuteľnosť v centre Bratislavy?

Slovenskí literáti sa obávajú o spoločný majetok

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ – Foto: Maroš M. BANČEJ

Pred dvoma rokmi prišli slovenskí spisovatelia o zámok v Budmericiach počas funkčného obdobia ministra kultúry Daniela Krajcera. Minulý rok bol terčom útokov Literárny fond SR, ale našťastie v NR SR návrh zákona na jeho faktickú popravu napokon neprešiel. Najnovšie sa literárni tvorcovia zaoberajú otázkou, či pre komerčné záujmy, ktoré nemajú nič spoločné s literatúrou, prídu o lukratívnu budovu na Laurinskej ulici v centre Bratislavy nazvanú Dom spisovateľov.Veľká časť šesťpodlažnej budovy je už dosť dlho komerčne prenajímaná rôznym subjektom, ktoré nemajú s literatúrou nič spoločné.

BUTIK NAMIESTO KNÍHKUPECTVA

Priam výsmešným príkladom postavenia literatúry a kultúry ako celku na Slovensku bolo, keď sa do výstavných priestorov na prízemí budovy namiesto kníhkupectva nasťahoval módny butik. Okrem Klubu spisovateľov a kancelárií spisovateľských organizácií v budove už nesídli veľa subjektov, čo majú reálnu spojitosť so slovenskou literatúrou. Horúcou témou pre spisovateľskú pospolitosť však najnovšie už nie je iba skutočnosť, že postupne bola jej veľká časť komerčnými nájomcami vytlačená z vlastnej budovy, v ktorej kedysi prekvital umelecký život.

Najnovšie je na programe úsilie celý Dom spisovateľov predať. Situácia sa dotýka aj spisovateľov, z ktorých mnohí sú tiež dlhoročnými členmi Matice slovenskej. Jedným z nich je aj Milan Augustín, autor troch desiatok knižných titulov. Hovorí: „Je to šokujúce. Ak spisovatelia prídu o vlastnú budovu, stratia jediný spoločný majetok, ktorého hodnota môže byť až pätnásť miliónov eur. Komu to prospeje? Vari spisovateľom? To veru nie! A čo by sa stalo s peniazmi získanými z predaja?“

Dom spisovatelov BA

Foto: Dom spisovateľov je v hľadáčiku "veľkého biznisu".

DVA VLASTNÍCKE SUBJEKTY

Zákonnými majiteľmi a správcami Domu spisovateľov sú polovičnými podielmi občianske združenia Spolok slovenských spisovateľov (SSS, ďalej Spolok) a Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska (AOSS, ďalej Asociácia). Iniciatíva vyšla v roku 2010 od bývalého vedenia Asociácie najprv na prenájom budovy ako celku, potom na jej predaj. Vedenie Spolku bolo vtedy proti. Aj preto, že vzťahy dvoch najväčších spisovateľských organizácií boli dlhodobo napäté. Asociácia sa dostala do vážnych finančných problémov, dokonca do podozrenia zo sprenevery. Vec je na súde. Súčasným predsedom Asociácie je Ľubo Belák, je však vo funkcii iba krátko. Hovorí: „Ja osobne som proti predaju Domu spisovateľov. Zdedil som nemálo problémov, jedným z nich je aj snaha o predaj budovy.“

Vedenie Spolku, ktorého predsedom je Ján Tužinský, nedávno dostalo otvorený list s výzvou, aby zabránilo predaju Domu spisovateľov. Podpísaní sú členovi Spolku, spisovatelia Milan Augustín, Július Balco, Maroš Bančej, Štefan Cifra, Pavol Dinka, Jaroslav Rezník starší a Ján Tazberík.

 

Súvisiacie články:

http://www.snn.sk/index.php/nazory/1487-stanu-sa-slovenski-literati-bezdomovcamiPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.