Slovenský Nebojsa Drahoslav Machala


Drahoslav MACHALAPodpredseda Spolku slovenských spisovateľov získal cenu odvahy

(ms) – Foto: archív

Veľký ruský básnik, divotvorca slov Velemír Chlebikov denne meral krokmi stepné šíravy a pod žiariacimi hviezdami vnímal hĺbku vesmíru, napísané básne vkladal do veľkého vankúša, nosil ho so sebou a sníval poetické sny. Tento „predseda svetovej vlády a zemegule“, delil ľudí na vynálezcov a nálezcov.

Nálezcovia číhajú za rohom (je ich veľa), ak vynálezca (je ich málo) prinesie veľkú novú vec, odsotia ho a zmocnia sa vynálezu. Aj medzi nami je vynálezca, čo vynachádzal, objavoval, bojoval a nedal sa odsotiť.

Nominačný výbor pre udeľovanie ceny SLOVENSKÝ NEBOJSA za slovenskosť, nepoddajnosť a pravdivosť sa jednohlasne uzniesol, že nositeľom ceny za rok 2012 je Drahoslav Machala, novinár, spisovateľ, Hemingwayov stopár a organizátor. Vo hviezdnych chvíľach našej vlasti blčal vlasteneckým plameňom a zapaľoval ohníčky v srdciach po celej Rastislavovej a Svätoplukovej krajine. Pamätné sú najmä vatry zvrchovanosti horiace v strede Európy pri Kostole svätého Jána v Kremnických Baniach. Ale aj tie čo zapaľoval v denníku REPUBLIKA, v Literárnom týždenníku a v Slovenských národných novinách, v Umeleckom odbore Matice slovenskej, ale najmä na vrchoch – na Donovaloch, kde z iskier činorodosti vyšľahol plameň myšlienok Kongresu slovenskej inteligencie, aby zapálil odvahu Slovákov k zodpovednosti samých za seba v nezávislom štáte.

Bol pri všetkých krokoch k zvrchovanosti, k samostatnosti, všade, kde bolo treba zreteľne obhájiť slovenskú slobodu. Aj socha kráľa starých Slovákov Svätopluka by vedela rozprávať, lebo oheň v srdci slovenského Nebojsu Drahoslava Machalu nikdy nevyhasol: Štúr, Štefánik, Clementis, Matuška a Mináč súhlasne prikyvujú. Takéto je zdôvodnenie udelenia Ceny SLOVENSKÝ NEBOJSA, ktorou je obraz majstra Ondreja Zimku nazvaný Milenka Velemíra Chlebnikova (2012). Cenu podpredsedovi Spolku slovenských spisovateľov odovzdali Ondrej Zimka a tajomníčka Spolku výtvarníkov Slovenska Mária Horváthová na záver výstavy Výtvarné paralely XI v galérii Silencium na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave 7. decembra 2012.                                                                                          

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.