SLOVO O SLOVENSKU, 2012_28


Peter JÁNOŠÍKPeter JÁNOŠÍK

Dobré a korektné vzťahy medzi štátmi si predovšetkým vyžadujú nezasahovanie do vnútorných vecí toho druhého – do vecí štátu, ľudských i božských záležitostí. Je jedno, či ide o štáty alebo štátiky, akým je napríklad Vatikán. Slovenská verejnoprávna televízia ústami moderátora relácie Pod lampou obvinila Svätého Otca z presadzovania nepravdy, a to napriek tomu, že spor bývalého arcibiskupa Róberta Bezáka so Svätou stolicou je stále zahalený rúškom tajomstva. Moderátor spor vyriešil nečakane.

Príslovie hovorí, že: Čas zjavuje pravdu, a starorímsky filozof Seneca k tomu dodáva: Luza je najhorší vykladač pravdy. Je vždy lepšie veci si pokojne premyslieť, než rýchlo dospieť k unáhleným výrokom. Krok Ríma bol dlho pripravovaný a premyslený. Nemožno ho komentovať jednou televíznou reláciou a vopred pripraveným zavrhnutím daného rozhodnutia. V cirkevnom práve má pápež najvyššiu riadiacu právomoc a od roku 1870 (Prvý vatikánsky koncil) je aj nositeľom najvyššej súdnej a učiteľskej právomoci (pápežská neomylnosť) vo veciach viery a mravov. Z hľadiska medzinárodného práva je suverénom s vlastným právom a so všetkými príslušnými právomocami. Jeho nárok na túto najvyššiu funkciu vyplýva z explicitného odvolania sa na Evanjelium podľa Matúša 16, 17-19 a na chápanie rímskeho pápeža ako priameho a neprerušeného nástupcu apoštola Petra. Preto povedať, že v cirkevných veciach má pápež, ktorý cirkev riadi, nepravdu, je zasahovaním do osobnosti Svätého Otca, jeho suverenity a vznešenosti jeho úradu.

           Róbert Bezák sa spochybnil v mojich očiach, keď v spomínanej relácii povedal, že mohol ísť aj inou cestou, nielen kňazskou. Adept tohto povolania má dosť času si svoju budúcnosť rozmyslieť, má aj čas vystúpiť zo seminára, ale keď raz prijme vysviacku, prijíma poslanie, stáva sa služobníkom Božím a podriadeným Svätej stolice. Reptanie a sťažovanie sa je vykladaním pravdy podľa seba.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.