SLOVO O SLOVENSKU 22


KALISKÝ-HRONSKÝSLOVO O SLOVENSKU

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

Analýzy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) opäť Slovákov veľmi netešia. Podľa Indexu lepšieho života sme krajinou, ktorá sa na popredné ekonomiky zatiaľ nedoťahuje. Slovensko je vo väčšine ukazovateľov pod priemerom. Štatisticky je u nás čistý príjem na domácnosť za jeden rok 12 892 eur, čo je menej ako priemer krajín OECD, ktorý je 17 812 eur za rok. Výrazný, až alarmujúci je aj rozdiel medzi najbohatšími a najchudobnejšími. V priemere 20 percent najbohatších ľudí zarába štyrikrát viac ako 20 percent najchudobnejších. 

Európsky štatistický úrad Eurostat nedávno zverejnil aj hodnoty hodinovej ceny práce v celej Európskej únii. Nie je veľkým prekvapením, že sme znova takmer na chvoste celej dvadsaťsedmičky. Čo sa týka zamestnanosti, 59 percent ľudí vo veku od 15 do 64 rokov má platenú prácu. Je to však 7 percent pod priemerom krajín OECD. Mať dobré vzdelanie je prvým predpokladom na získanie slušného zamestnania. V našom štáte má vo veku 25 až 64 rokov ukončené stredoškolské vzdelanie 91 percent  obyvateľov. Aspoň v tomto sa dostávame vyššie, ako je priemer krajín OECD (74 percent).

Slováci sa dožívajú v priemere 76 rokov, čo je nižšie číslo ako priemer krajín OECD, ktorý je 80 rokov. Pokiaľ ide o verejnú sféru, Slováci sa vraj angažujú priemerne. Volebná účasť, ktorá je meradlom politickej participácie, bola na Slovensku v posledných voľbách 59-percentná. Toto číslo je podstatne menšie ako priemer krajín OECD, ktorý vykazuje 72 percent volebnej účasti.  

Vo všeobecnosti sú vraj Slováci podľa prieskumov so svojimi životmi menej spokojní, ako je priemer krajín OECD. Aj napriek tomu, že 75 percent Slovákov vyhlasuje, že majú počas dňa viac pozitívnych skúseností ako negatívnych, je číslo nižšie ako priemer krajín OECD, ktorý vykazuje 80 percent. Slováci sa teda cítia v meraniach Indexu lepšieho života iba „mierne dobre“. Kto by sa tomu čudoval?

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.