SLOVO O SLOVENSKU 26


marián tkáč 150 pxMarián TKÁČ

predseda Matice slovenskej

Košice – druhé najväčšie slovenské mesto – sú v tomto roku aj kultúrnou metropolou Európy. Aj preto organizuje Matica slovenská Svetové stretnutie Slovákov ako 12. pokračovanie Svetového matičného festivalu mladých Slovákov práve tu. V niekdajšom hlavnom meste Horného Uhorska, protitureckej pevnosti a medzinárodnej kupeckej metropole, kde boli v minulosti správne úrady Horného Uhorska, jeho Hlavný kapitanát a Spišská komora. Dnes je tu na stráženie ústavnosti sídlo Ústavného súdu Slovenskej republiky, ale i najväčší slovenský chrám, múzeum, ktoré uschováva Košický zlatý poklad.

História nás učí, že slovenská osada Villa Cassa bola najdôležitejšou osadou v regióne s veľkým farským kostolom, zaneseným do listín v roku 1230. A potom ju čakal veľký rozmach. Košiciam udelil kráľ Ľudovít Veľký prvý mestský erb v celej Európe! Bolo to v roku 1369. Onedlho sa začalo s výstavbou najväčšej katedrály v celom vtedajšom Uhorsku – Dómu sv. Alžbety. Za vlády Mateja Korvína žilo v Košiciach 10 000 obyvateľov, boli vtedy najväčším mestom na území Slovenska. V Košiciach bývalo veľa významných našincov, sídlila tu slávna univerzita od roku 1657 a nachádzal sa tu aj „pobočný stánok“ Slovenského učeného tovarišstva. Cez Košice 1. marca 1849 pochodoval oddiel 800 slovenských dobrovoľníkov bojujúcich za slobodu a práva slovenského národa na čele s Hurbanom a so Štúrom.

V Košiciach dodnes nie je veľa slovenských pomníkov. Lebo sme už takí. Živý pamätník prítomnosti v tomto meste postaví stretnutie Slovákov sveta. Bude pripomínať nám i našim roztrateným bratom po svete, že v tomto krásnom meste prežili niekoľko šťastných dní, keď tu srdcia všetkých tĺkli rovnako. Po slovensky. Že to bolo v čase, keď boli Košice európskym hlavným mestom kultúry. A keď si Matica slovenská pripomína 150. výročie vzniku a národ 1 150. výročie najstaršej kresťanskej misie v strednej Európe.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.