SLOVO O SLOVENSKU 25

Ján KOŠIAR

Prešlo vyše osem storočí, keď sa na scéne svetových dejín zjavili Konštantín a jeho brat Metod. To, čo vykonali solúnski bratia, zmenilo život národov prakticky vo všetkých krajinách Európy. Aj preto ich blahoslavený pápež Ján Pavol II. vyhlásil 30. decembra 1980 za spolupatrónov starého kontinentu.

O rok na to v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme o nich povedal: „Keď myslíme na dielo solúnskych bratov, musíme sa pozastaviť nad tým, čo ono značilo pre spoločenský a občiansky život. Okruh ich pôsobnosti sa totiž neobmedzoval iba výlučne na náboženské pole, ale z viery z Boha vyvádzali účinné dôsledky pre každodenný život jednotlivca, rodín a celej spoločnosti, aby každý úsek, každý krok života vyvieral z Boha a k Bohu smeroval. Takto kládli základy novej spoločnosti, novej spravodlivosti a pokoja. Nebáli sa za tieto zásady bojovať a trpieť.“

Novodobé pohanstvo sa dnes šíri takmer nepozorovane. Prostredníctvom silnej propagandy vytvára tlak na človeka a chce ho presvedčiť, že hriech a zlo vlastne neexistujú. Že staré dobré zásady vyjadrené v Desatore sú smiešne a nemoderné! Skutky, ktorých sa v minulosti ľudia báli alebo ich aspoň pokladali za nesprávne a hriešne, sa dnes definujú ako prejav slobody a suverenity človeka. Tento morálny relativizmus, bezbrehá tolerancia i extrémna politická korektnosť, povyšujúca zlo na roveň zákona a zakazujúca zlo označiť ako zlo, je pohanstvom našich čias.

Svätí Cyril a Metod! Vám ďakujeme za to, že ste nás naučili modliť sa v našom jazyku: Vzhliadni, Pane, milosťou svojou na naše kráľovstvo. A nevydaj, čo je naše, cudzím. A neoddaj nás v korisť národom pohanským. Skrze Krista, Pána nášho, ktorý kraľuje s Otcom i so Svätým Duchom. Aj dnes v 21. storočí prosíme tu a teraz i za Maticu slovenskú o váš príhovor, aby sme sa v našej vlasti nestali korisťou národov či zvykov pohanských.


Autor je kňaz.

           Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.