SLOVO O SLOVENSKU 34


SLOVO O SLOVENSKU

Dušan MIKOLAJ

Voda sa skloňovala v horúcich letných týždňoch predovšetkým ako zdroj osvieženia. Jeden z kandidátov na post prezidenta Slovenskej republiky sa však obracia na najvyšších predstaviteľov štátu s naliehavou výzvou, aby sme vodu vnímali ako strategickú surovinu. Ak sme na začiatku deväťdesiatych rokov uplynulého storočia za kubický meter platili necelú korunu (teda 10 centov), privatizačné subjekty a vodárenské spoločnosti už posunuli jej cenu v priemere na 2,4 eura. Keďže novodobým podnikateľom sa celoplošne nedarí ceny znižovať, môžeme očakávať, že porastú aj pri „vodnom a stočnom“.

Lebo ambície investorov k akože ešte slobodnejšiemu trhovému využívaniu i tohto vyslovene božieho zdroja nájdu mnohorakú podporu súkromných médií. My občania, usudzujúc z našich doterajších reakcií, sa uspokojíme so všeobecným frflaním a symbolickým mávaním stále redším obsahom našich peňaženiek. Ako budú reagovať členovia vlády, parlamentu – ktorí vzali na seba zodpovednosť za „pospolitý ľud“? Nežiada sa mi vracať k privatizačným ťahom, o ktorých sa popísalo neúrekom. Každý intenzívny politický návrat k miliardovým finančným (o morálnych nehovoriac) stratám štátu akoby iba odvádzal pozornosť od toho, čo aktuálne sa v úzadí chystá. Pri vode si spomínam na metaforu o ponornej rieke básnika Pavla Horova. Vnímal som ju vtedy ako pocit istoty na zemplínskej rovine. V hornej časti tohto kraja, konkrétne na Domašskej priehrade, som však pred niekoľkými rokmi pri pohľade na jej odhalené, vyschýnajúce a náletovou burinou zarastajúce brehy pociťoval úzkosť.

Podobných varovných príkladov, keď si človek akože „nevie rady“ (alebo – správnejšie – niet mu rady), máme už i na Slovensku dosť. Neverím preto tvrdeniam, že odštátnenie prírodných zdrojov má na zreteli „verejné blaho“. Hodnota vody sa stále častejšie prirovnáva k cene ropy. Žiaľ, už aj pri vode sa tvrdo ide po cene. Občan bude pri tom pasívne postávať na sušine.

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.