SLOVO O SLOVENSKU 37


KALISKÝ-HRONSKÝSLOVO O SLOVENSKU

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

Cesty sú spojnice. Nespájajú len dva body, teda východiskový a cieľový, spájajú všetko. Mestá, obce, podniky, ľudí. Myslím v tomto prípade cesty pozemné. Je celkom jedno, či sú to komunikácie obecné, mestské, krajské alebo štátne. Dôležité je, že niekto ich využíva a niekto aj spravuje. Ten, kto ich využíva, za to i platí. Ten, kto ich má spravovať, berie peniaze. Cesty vedú z jedného bodu do druhého, peniaze idú z jednej kasy do druhej.

Všetko, čo sa dialo na slovenských cestách počas predchádzajúcej zimy, má dohru v zlých spomienkach vodičov, cestujúcich, majiteľov prepravných prostriedkov. Cestári majú svoje argumenty, správcovia ciest tiež svoje až svojské a poškodení z dopravných kolízií takisto. Mnohí chcú peniaze od poisťovní, tie platiť nechcú, lebo strašne rady peniaze berú, ale absolútne nerady ich vyplácajú. Vymáhať následné škody po kolíziách na slovenských cestách, ktoré si vodiči nespôsobili sami, to si žiada naozaj pevné nervy a veľa času. Po zime sme mali na cestách a okolo nich jarné diery a letné horúčavy s búrkami. Opäť to neznamenalo viac bezpečnosti v pozemnej premávke, práve naopak.

Zažil som v uplynulom lete niekoľko vážnych kolíznych dopravných situácií, kde išlo nielen o plechy, ale aj o životy a zdravie ľudí na cestách. Niektoré havárie som videl na Slovensku, niektoré v susedných štátoch. Nuž a ukázali sa rozdiely. Na slovenských cestách sa pomoci nedočkáte rovnako rýchlo, ako napríklad v Rakúsku či Maďarsku. Nechcem to tvrdiť všeobecne, ale skúsenosti to potvrdzujú. Na Slovensku máme napríklad absolútne kvalitnú cestu nazvanú Pribina, mnoho obetavých záchranárov a veľa solidárnych vodičov. Ale máme aj veľa zlých ciest, alibistických správcov nekvalitných komunikácií a nehorázne veľa cestných pirátov, ktorí sú potenciálnymi vrahmi. Cesty sa vždy dajú opraviť. Psychopatov však treba odstrániť! Nielen z cestnej premávky...

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.