SLOVO O SLOVENSKU 6 - 2014


SMOLEC webSLOVO O SLOVENSKU

Maroš SMOLEC,

šéfredaktor SNN

Slovensko opäť ožilo športom. Na autách i v oknách domov sa znovu objavili slovenské zástavy a znaky. Hneď na druhý deň olympiády v ruskej Soči sme totiž získali prvú – a spoločne veríme, že nie poslednú – medailu. Potešilo, že z toho najcennejšieho kovu – zlatého. Naturalizovaná Slovenka Anastazia Kuzminovová ako jedna z mála svetových športovcov obhájila v biatlone zlatú medailu z poslednej zimnej olympiády vo Vancouveri z roku 2010. Po pretekoch v rozhovore pre RTVS úprimne a milou slovenčinou poďakovala všetkým Slovákom, napriek nie celkom vydarenej sezóne sme jej držali palce a povzbudzovali ju. Jej pravý výkon prišiel v pravom čase.

Napriek tomu, že Slovákov je len päť miliónov, dokážeme sa vo svetových športoch presadiť. Za bývalého Česko-Slovenska patrili spoločné česko-slovenské športové výpravy medzi svetovú elitu. Po rozdelení sme sa nevzdali. Slováci sú obdarovaní talentom na športy. Naši športovci sú bojovní, súťaživí, hrajú fair-play a hrdo reprezentujú našu vlasť. Mnohým z nás – a najmä slovenským politikom – by mali byť vzorom, ako prezentovať svoj národ vo svete.

Žiaľ, v posledných rokoch slovenský šport pokrivkáva. Čoraz menej hokejistov hráva vo vychytenej NHL, menej futbalistov sa presadzuje v európskych tímoch, tenisti – okrem Dominiky Cibulkovej – sa vytratili a ani vo vodných športoch to už nie to, čo bývalo. Problémom je postoj štátu k podpore športu od piky. V najmladších kategóriách rozhodujú sponzori. Dieťa sponzora predsa nemôže byť náhradník. Selekcia, odstrkovanie slabších, prvoradé je víťazstvo, nie tímový duch. Mnohí mladí športovci na takýto prístup zanevrú a odchádzajú. Tréneri – až do juniorských kategórií trénujú zadarmo. Samozrejme, že potom ticho ustupujú sponzorom klubu. Deti z chudobnejších vrstiev nemajú šancu dostať sa do elitných súťaží v hokeji, v tenise či vo futbale. Štát šport nepodporuje tak, ako by mal. Štátna doktrína v podstate neexistuje. A politické maniere ako korupcia, klientelizmus, závisť, nevraživosť začínajú ovládať aj slovenský šport.

Napriek tomu podporme slovenských športovcov, ktorí sa so slovenským znakom na hrudi snažia na zimnej olympiáde zvíťaziť. Zaslúžia si to. Úprimná podpora národa je pre nich viac ako štátne vyznamenania a oficiálne fotografie s usmievavými politikmi.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.