SLOVO O SLOVENSKU, SNN 49

Vlado BrožíkVladimír BROŽÍK   

Jeden z tiež vyhodených kolegov zo Slovenského rozhlasu, známy prekladateľ, ktorému španielsky kráľ Juan Carlos I. udelil vysoké štátne vyznamenanie Cruz de Oficial de la Orden del Mérito Civil, mi raz po návrate zo Španielska povedal:

 

   „Vieš, Vlado, hovoril som s dvomi poslancami ich parlamentu. Padla reč na náš blížiaci sa vstup do Únie. Keď do EÚ vstupovalo wholesale mlb jerseys Španielsko, v priebehu pár týždňov Španielom stúpli mzdy. Takmer na dvojnásobok. To cheap nfl jerseys isté vraj čaká aj Slovensko. Lebo ak má fungovať spoločný trh, ľudia musia mať peniaze. Ak ich nemajú, tak sa im z EÚ jednoducho dajú.“Všetko sa potom udialo inak. Na rozdiel od iných štátov sa od nás iba niečo žiadalo a takmer nič sa nám nedávalo. Ukázalo sa, že EÚ Vereinsmeister nepotrebuje ani tak wholesale nba jerseys spokojných, dôstojne vedy, žijúcich občanov ako skôr lacnú pracovnú silu. Gréci, poberajúci v priemere 1 600-eurové dôchodky, za naše almužny by ani prstom nepohli. Zato my ďalejslúžiaci slovenskí nádenníci a poskokovia poberajúci v priemere 360-eurové dôchodky mali by sme siete dotovať Grékov... Ale nie o tom je moje dnešné vyznanie. Vyznanie zúfalstva z novej – ako inak – trpezlivo znášanej pokory Slovákov. Ako školák som naozaj netušil, že raz v našich uliciach uvidím skutočné Čenkovej deti. Navonok síce ako-tak „pekne“ oblečené, ale vo vnútri vyhladované: telesne i duchovne. Naozaj nečakané déjà vu z Petra Jilemnického a Fraňa Kráľa.

   Bavili sme sa nedávno v redakcii, čo bude ústrednou témou predčasných parlamentných volieb. Mal by to byť celonárodný protest proti stupňujúcej sa chudobe. Materiálnej i kultúrnej. Rád by som si dnes o tom pohovoril so svojím literárnym exkolegom a priateľom, ktorému wholesale nba jerseys síce Juan Carlos udelil Kríž Oficiera Rádu za občianske zásluhy, ale Zemková la a spol. ho ako desiatky iných vyhodila z nášho „verejnoprávneho“ rádia. Dokonale kopírujúceho žalostný stav tejto krajiny.                                

 

 


Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.