Štátna dotácia sa nemení


Béreš Imrich PSS Hačko SENapriek zmenám v zákone má byť stavebné sporenie pre občanov ešte výhodnejšie

Zhováral sa Tibor B. HAČKO

   Stavebné sporenie je najpopulárnejší finančný produkt. Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., (PSS) si bez veľkých ceremónií v tomto roku pripomína druhé desaťročie svojho pôsobenia na Slovensku. Najväčšia stavebná sporiteľňa na Slovensku má v roku 2012 ambíciu poskytovať občanom stavebné sporenie za výhodnejších podmienok ako vlani. O konkrétnom napĺňaní tohto predsavzatia hovoríme s Ing. Imrichom BÉREŠOM, predsedom predstavenstva PSS, a. s.

● V minulom roku sa štátna prémia skloňovala vo všetkých pádoch a vo všelijakých súvislostiach. Ako je to s ňou v roku 2012?

     Štátna prémia v tomto roku predstavuje rovnako ako vlani 10 percent z ročných vkladov – maximálne 66,39 eura. Na získanie štátnej prémie v plnej výške je teda potrebný ročný vklad 663,90 eura a je jedno, či stavebný sporiteľ bude sporiť pravidelne mesačne alebo nepravidelne, prípadne či vloží peniaze jednorazovo v ľubovoľnom období roka. Samozrejme, čím skôr, tým lepšie. Skoršie vklady sa dlhšie zhodnocujú.

● Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., sa usilovala vyjednávaním s MF SR zmierniť zmeny v zákone. Napriek jeho negatívnym úpravám pre spotrebiteľa začiatkom roka znížila najfrekventovanejšie poplatky pri uzatváraní zmlúv aj v bežnom platobnom styku. Ktoré to sú a o koľko zlacneli?

     Do roku 2012 sme vstúpili so zmenami, ktorých úlohou je urobiť podmienky stavebného sporenia v PSS, a. s., ešte výhodnejšími, ako boli v predchádzajúcom roku. Zlacneli sme preto viacero poplatkov. Až 6 eur ročne ušetrí klient za vedenie účtu stavebného sporenia a účtu stavebného úveru, teda sporitelia namiesto minuloročných 18 eur v tomto roku zaplatia len 12 eur ročne. Ak klient nestihne do konca februára 2012 využiť novú akciu na uzatvorenie zmluvy o stavebnom sporení bez poplatku, aj tak zaplatí za jej uzatvorenie menej ako v roku 2011. Znížili sme poplatok z jedného percenta na 0,9 percenta z cieľovej sumy. Napríklad, ak sporiteľ uzavrie zmluvu s cieľovou sumou 100 tisíc eur, usporí rovných 100 eur, pričom za spracovanie stavebného úveru neúčtujeme nijaké poplatky. Od začiatku tohto roka je to úplne zadarmo.

● Spomenuli ste zmluvu bez poplatku. Čo musí urobiť sporiteľ, aby mal na ňu nárok?

     Je to jednoduché. Každý záujemca o takúto zmluvu buď navštívi niektorú z kancelárií obchodných zástupcov PSS, a. s., alebo si telefonicky dohodne stretnutie na inom mieste a uzatvorí zmluvu o stavebnom sporení s cieľovou sumou 5 tisíc eur. Pritom je jedno, či už je alebo ešte nie je náš klient. PSS, a. s., mu odpustí poplatok za uzatvorenie takejto zmluvy, ktorý by inak predstavoval 45 eur. Samozrejmosťou je, že PSS, a. s., zhodnocuje vklady a štátnu prémiu na sporiacom účte štandardne dvojpercentnou ročnou úrokovou sadzbou. Garantovaný je aj nárok na stavebný úver s úrokom (v úverovej tarife) už od 2,9 percenta ročne. Úrokové sadzby pri sporení aj pri úveroch sú v PSS, a. s., nemenné počas celého času sporenia či splácania úveru. Rád by som zdôraznil, že PSS, a. s., zaznamenala od polovičky minulého roka návrat a rast klientov. Práve to bolo aj hybnou parou pre úradníkov na Ministerstve financií SR. Tí okamžite reagovali negatívnymi zmenami, ktoré žiaľ postihli len a len klienta. Je nám ľúto, že sa pár mesiacov pred pádom vlády všetky zmeny legalizovali.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.